W dużym mieście, na przykład takim jak Warszawa, trudno o ogródek. Zarówno stare, jak i nowe budownictwo rzadko stosuje takie rozwiązania. Z tego względu ciężko w mieście o kawałek zieleni. W zamian za to możemy cieszyć się przestronnym balkonem. I to właśnie na tarasie możemy stworzyć swój miejski ogród – także w zimę. Jak zmienić swój taras w zimowy ogród? Zobacz proste rozwiązania, które sprawdzą się na każdym balkonie.
Zimowy ogród – jaki jest jego cel?
Zimowe ogrody stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Szczególnie w miastach, gdzie dostęp do zieleni jest ograniczony. W zimowym ogrodzie możemy stworzyć przestrzeń pełną roślin, miejsce do wypoczynku, przyjmowania gości, a nawet małą jadalnię. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłu. Zimowe ogrody mogą posłużyć nam także do stworzenia nowoczesnej oranżerii. W odpowiednio ocieplonym ogrodzie zimowym możemy z powodzeniem uprawiać egzotyczne rośliny i sprawić sobie kawałek lata w zimowe dni.
Ogród zimowy to świetny pomysł na zimową chandrę. Przebywanie wśród zieleni ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Życie w mieście ma swoje plusy, ale także wady. I brak dostępu do zieleni, czy ogrodu jest jedną z nich. Dlatego jeśli chcesz zapewnić sobie jego namiastkę, to koniecznie rozważ opcję założenia zimowego ogrodu na balkonie lub tarasie.
Zimowe ogrody na tarasie – zacznij od projektu
W niektórych budynkach tarasy i balkony od samego początku są przystosowane do użytkowania w zimie. Jednak większość z nich trzeba samodzielnie zaadaptować. Jak to zrobić? Wszystko zaczyna się od projektu. Zimowe ogrody Warszawa, to inaczej tarasy, które otoczone są szklanymi zabudowaniami. Izolują one od zimna i zapewniają optymalną temperaturę wewnątrz. Decydując się na zabudowę tarasową, zyskujemy po prostu kolejne pomieszczenie. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musimy się ubierać w kilka warstw, żeby w zimie móc posiedzieć na balkonie.
Szczelna zabudowa jest też warunkiem koniecznym do uprawiania roślin zimą. W innym przypadku roślinność, szczególnie egzotyczna, nam przemarznie. Na tym etapie warto także zwrócić uwagę na położenie naszego tarasu. Jeśli zależy nam na uprawie roślin, to najlepiej sprawdzą się do tego balkony położone od strony południowej. Zapewniają one dużo słońca, które jest niezbędne do wzrostu kwiatów. A jak wszyscy wiemy, zimą nieco trudniej o duże ilości światła. Jednak nie tylko położenie balkonu się liczy, ale także transparentność zabudowy. Zabudowa ogrodu zimowego nie może ograniczać dostępu do światła.
Jak zmienić swój taras w zimowy ogród?
Po zabudowie przychodzi czas na aranżację przestrzeni. Ogród zimowy, jak sama nazwa wskazuje, powinien być pełen roślin. Ich wybór uzupełnia wystrój tarasu i warto dopasować go do swoich umiejętności oraz możliwości czasowych. Jeśli nie mamy za wiele doświadczenia w prowadzeniu ogrodu lub też nie mamy dużo czasu, to warto postawić na rośliny, które są proste w uprawie. Dzięki temu bez większego wysiłku przygotujemy zimowy ogród i będziemy mogli się nim cieszyć w szare dni (i nie tylko).