Karty płatnicze czyli plastikowe pieniądze

Kiedyś ludzie wymieniali towary za towary, handel wymienny był bardzo popularną metodą pozyskiwania dóbr, których nie mogliśmy zapewnić sobie sami. Wraz z rozwojem cywilizacji wprowadzono drogocenne kruszce takie jak złoto i srebro jako formę zapłaty. Z czasem gospodarka się rozwinęła i noszenie przy sobie tak ciężkich przedmiotów nie było zbyt wygodne.

Właśnie dlatego wprowadzone zostały monety i banknoty o umownej wartości. To one służyły jako substytut noszonych do tej pory drogocennych kruszców. W każdej chwili posiadacz gotówki mógł wymienić papierki na własne złoto. Na banknotach widniał napis o tym informujący. Później nastąpiła era, w której pieniądze miały już wyłącznie wartość umowną. W końcu żaden z nas nie może powiedzieć, że suma pieniędzy na koncie ma pokrycie w złocie, które może sobie odebrać w jakimś czasie.

Nic więc dziwnego, że dochodzimy do momentu, w którym płatność za produkty stanowią wyłącznie cyfry. Nie zwracamy już uwagi na to, co stoi za monetą. Liczą się tylko odgórnie ustalone wartości, które mają jedynie psychologiczne oddziaływanie.