W zależności od wielkości ogrodu krzewy i krzewinki są jego nieodłącznymi elementami. Ponadto ich rodzajów i gatunków jest na tyle dużo, że do ogrodu mogą trafiać zarówno krzewy owocowe, jak i kwitnące, czy zimozielone. Jednocześnie pamiętać należy, że pielęgnacja krzewów jest wymagana, ale niekoniecznie podobna. Jakie krzewy do ogrodu?
Krzewy owocowe
Krzewy owocowe są stosunkowo popularne i rodzą owoce, które nadają się na przetwory i do jedzenia na surowo. Najpopularniejszymi spotykanymi w ogrodach są:
- agrest;
- porzeczki (żółta, czerwona i czarna);
- maliny;
- aronia.
Oprócz tego można również w ogrodzie posadzić leszczyny. Tutaj jednak warto wiedzieć, że powinno ich być przynajmniej dwie, ponieważ są zapylane przez wiatr, a są krzewami obcopylnymi. Oznacza to, że samotna leszczyna nie wyda owoców samoistnie, ale tylko po zapyleniu przez inną leszczynę. Samotny krzew bez innych w pobliżu może oznaczać nikłe owocowanie albo całkowity brak orzechów. Oprócz tego na przetwory świetnie nadaje się głóg oraz dzika róża, a obie rośliny mają piękne kwiaty i są ogrodu ozdobą.
Krzewy kwitnące
Krzewy kwitnące są niewątpliwie atrakcyjne i to zarówno dla ludzi, jak i owadów. Posiadając takie krzewy w ogrodzie można spodziewać się widoku trzmieli i pszczół, ale także motyli. Wybierając poszczególne gatunki trzeba jednak zwracać uwagę na wymagania glebowe poszczególnych roślin, ponieważ nie wszystkie z nich będą się pięknie prezentować na jednolitym podłożu. Krzewy kwitnące dostarczają nie tylko widoku kwiatów, ale często również wielobarwnych liści. Do najpopularniejszych należą:
- pięciornik krzewiasty;
- hortensje;
- złotokap;
- jaśminowiec wonny;
- pęcherzyca kalinolistna;
- lilak;
- tawuła szara;
- kalina koralowa;
- krzewuszka cudowna;
- róże.
Kwitnienie krzewów jest różnorodne i dlatego warto dobierać gatunki tak, aby zawsze w ogrodzie znajdowały się jakieś rośliny kwitnące. Niektóre kwitną wiosna, nawet wczesną, inne latem, a jeszcze inne jesienią lub jeszcze zimą.
Iglaki i krzewy zimozielone
Bardzo dużą popularność mają również w ogrodach krzewy zimozielone oraz iglaki. Dzięki ich urodzie i kolorycie ogród nie wydaje się zimą szary i ubogi, a takie będzie robił wrażenie, gdy zostanie obsadzony wyłącznie krzewami zrzucającymi liście na zimę. Sterczące nagie konary i gałęzie nie nastrajają optymistycznie. Do ogrodu warto wybrać:
- kosodrzewinę;
- jałowiec;
- ostrokrzew ząbkowany;
- mahonia pospolita;
- berberys Julianny;
- kiścień wawrzynowy;
- bukszpany;
- różaneczniki.
Jak wspomniano wcześniej, aby krzew był zdrowy i cieszył oko, musi być wysadzony do odpowiedniej dla siebie gleby. Z wymienionych powyżej krzewów jedne wolą gleby ciężkie i gliniaste, inne kwaśne, a jeszcze inne lekkie, a nawet ubogie piaszczyste.