Właściciel działki poszukiwany! Jak się z nim skontaktować?

Właściciel działki poszukiwany! Jak się z nim skontaktować?

W dzisiejszych czasach mało kto zabiera ze sobą w podróż papierowe mapy i kompasy. Wyglądają one pięknie na zdjęciach i stanowią pamiątkę dla pasjonatów, w praktyce są jednak reliktem przeszłości. Wszystko wyszukujemy bowiem w Internecie i nawigacjach GPS, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i jaką lokalizację chcemy poznać. Sprawa komplikuje się jednak, gdy właśnie znaleźliśmy grunt, który idealnie nadaje się na budowę wymarzonego domu lub na którym znajduje się niebezpieczny obiekt. Czy właściciela działki odnajdziemy równie łatwo, jak jej lokalizację https://www.taniobuduj.com.pl/jak-znalezc-wlasciciela-dzialki/?

Kiedy należy skonsultować się z właścicielem działki?

Możemy wymienić kilka sytuacji, w których konieczne staną się poszukiwania właściciela działki. Najczęściej chcemy poznać tożsamość właściciela gruntu, który wydaje nam się idealny do realizacji naszych planów. Chcąc wybudować dom lub zainwestować w działkę rekreacyjną, nie wszyscy przeglądają bowiem dostępne w Internecie ogłoszenia. Wiele osób decyduje się na samodzielne wycieczki po bliższej i dalszej okolicy, odbywane w poszukiwaniu wymarzonych terenów. Sporadycznie zdarza się także, że z przyczyn osobistych chcemy poznać nowego właściciela gruntu, który zamieszkiwaliśmy jako dziecko. Kolejną sytuacją, w której kontakt z właścicielem działki okazuje się niezbędny, jest planowanie na danym terenie inwestycji, realizacji zdjęć lub dostrzeżenie na nim niebezpiecznych obiektów, zagrażających ludziom lub środowisku.

Właściciel działki – jak go znaleźć?

Pojawia się zatem pytanie: jak znaleźć właściciela działki? Istnieje na to kilka sposobów. Jeśli działka znajduje się w pobliskiej, dobrze znanej ci okolicy lub po prostu na zaludnionym terenie, możesz zacząć od pytań skierowanych do sąsiadów. Musisz mieć jednak na uwadze, że w dzisiejszych czasach wiele osób nie ma pojęcia, kim są ludzie, przebywający w sąsiednim budynku lub mieszkaniu. Niestety oznacza to, że ten sposób na znalezienie właściciela działki nie zawsze się sprawdzi. Przyczyna jest jeszcze jedna – nie każdy zdradzi nieznajomemu nazwisko swojego sąsiada, co akurat może napawać optymizmem. Ponadto, nie zapominajmy o obowiązującym RODO.

Tym, co umożliwi nam kontakt z właścicielem działki, będzie najczęściej jej numer i adres administracyjny, czyli identyfikatory gruntu. Doprowadzą nas one do ksiąg wieczystych, dostępnych w formie online. Aby poznać dane właściciela, możemy także złożyć wniosek w Sądzie Rejonowym. Pamiętajmy jednak, aby należycie umotywować w nim nasz interes prawny, związany z działką. W innym przypadku, z wymienionych wyżej powodów, instytucja może odmówić nam udzielenia informacji.

Aby dowiedzieć się więcej o poszukiwaniach właściciela działki, a także o budowie domu i jej projektach, zajrzyj do serwisu Tanio Buduj. Blogi stanowią bowiem solidne źródło wiedzy na każdy temat.

Dodaj komentarz