Jakie sztuczki używają biura nieruchomości żeby oszukać klienta?

Jakie sztuczki stosują biura nieruchomości żeby oszukać klienta?

Coraz częściej ludzie sprzedający mieszkanie zaczynają robić to na własną rękę, omijając szerokim łukiem biura nieruchomości. Jednak zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Otóż większość biur nieruchomości stosuje nieuczciwe praktyki, przez co spora ilość pieniędzy idzie nie do kieszeni klienta, lecz na konto danego biura. W poniższym artykule przedstawię najczęstsze sztuczki stosowane przez owe biura.

Brak podania czy wynagrodzenie biura jest brutto, czy netto

Jedną z najczęstszych praktyk stosowanych przez biura nieruchomości jest niesprecyzowanie czy wynagrodzenie jest netto, czy brutto. Jest to znacząca różnica i przy podpisywaniu umowy z biurem dowiadujemy się, że kwota jest wyższa niż była. A wszystko przez to, że kwota podawana jest netto, a nie brutto. Dlatego warto jest dokładnie dopytać o ten drobny szczegół, który pozwoli nam nie dać się oszukać.

Zatajanie wad technicznych

Jak wiemy nie wszystkie wady techniczne danego lokalu są widoczne gołym okiem, przez co bardzo często biura nieruchomości celowo je zatajają. I tak o to kupujemy mieszkanie i nagle odkrywamy, że instalacja gazowa nie jest wcale nowa a jest jeszcze z czasów PRL, mimo że zapewniano nas o jej wymianie. Czy też odkrywamy wilgoć w łazience pod położoną na szybko warstwą farby tylko po to, by to ukryć. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że pośrednik nie ma prawnego obowiązku, by informować nas o wszystkich usterkach, które są w lokalu. Dlatego przed zakupem lokalu musimy bardzo dokładnie sprawdzić stan techniczny i to najlepiej z osobą, która się na tym bardzo dobrze zna.

Ukrycie wad prawnych 

Musimy pamiętać, że lokal oprócz wad technicznych może mieć wady prawne. Jest to kolejna rzecz, na której biura nieruchomości lubią oszukiwać i trochę manipulować. Wszystko po to, aby jak najszybciej sprzedać lokal. Najczęstszą wadą prawną, która jest sporym problemem to niewymeldowanie wszystkich osób, przez co osoba, która kupiła mieszkanie, jest zmuszona do udostępnienia kupionego lokalu takiej osobie. Dlatego przed zakupem lokalu warto, sprawdzić wszystkie kwestie prawne związane z danym lokalem, który chcemy zakupić.

Zawarcie umowy na wyłączność

Umowa na wyłączność to niestety standard przy skorzystaniu z usług biura nieruchomości. Czasem jest to w mniejszym czasem w większym stopniu. Jeśli jest to w większym stopniu bardzo często, może szkodzić interesom klienta. Wiadomo też, że biura nie będą zgadzały się na to, by klient korzystał z usług kilku biur nieruchomości. Jednak należy pamiętać o tym, by wszystko odbywało się z rozsądkiem.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz