Wiosenne porządki w szafie

Wiosenne porządki w szafie

Wiosna to czas, kiedy wielu z nas chce uporządkować swoje domy czy mieszkania. Wiosenne porządki warto zacząć od szaf. Dzięki dokładnej selekcji ubrań możesz zyskać wiele miejsca, a w uporządkowanej szafie dużo szybciej znajdziesz to, czego szukasz. Najlepszym sposobem na zrobienie wiosennych porządków w szafie jest jej opróżnienie! Zanim przystąpisz do ponownego układania swoich rzeczy, skorzystaj z tego, że szafa jest pusta i dokładnie umyj ją od środka.

Teraz wszystkie ubrania posortuj na kilka grup:

  • Ubrania, które lubisz i często nosisz
  • Ubrania zakładane okazjonalnie
  • Rzeczy zniszczone, porwane
  • Ubrania, w których źle się czujesz lub nie miałaś ich na sobie w ciągu ostatniego roku

Ubrania z dwóch pierwszych grup poukładaj i schowaj z powrotem do szafy. Te z dwóch ostatnich na pewno już ci się nie przydadzą, więc nie ma sensu, aby zajmowały miejsce w szafie – pożegnaj się z nimi. Zniszczone rzeczy wyrzuć, a te które są w dobrym stanie możesz przekazać potrzebującym.

Wiosenne porządki w szafie dotyczą także butów, które wiele osób przechowuje na jej dnie. Warto umieścić je w specjalnie do tego celu przygotowanych pudełkach. Wiosna to odpowiedni czas, aby schować ciężkie, zimowe obuwie. Dzięki pudełkom zyskasz wrażenie porządku, a o to właśnie chodzi.

Aby zyskać miejsce w szafie warto zamontować dodatkowe półki

Możesz na nich ustawić wiklinowe koszyki, a w nich trzymać szale czy apaszki. Dobrym pomysłem jest również zakup wielofunkcyjnych wieszaków, na których oprócz żakietów czy bluzek możesz także powiesić kilka par spodni. Jeżeli bluzki, które nie wymagają przechowywania na wieszaku trzymasz w szufladzie, to warto układać je w pionie! Powinny przypominać ułożone jedna za drugą płyty CD. Dzięki temu od razu widzisz, gdzie znajduje się odpowiednia bluzka i bez problemu możesz ją wyjąć. Kiedy leżą jedna na drugiej, to podczas wyjmowania często robi się bałagan, a tego chcemy uniknąć.

Czas na wiosenne porządki w szafie dziecka

Tam poza ubraniami często znajduje się część przeznaczona na zabawki. Zachęć dziecko do pracy i razem opróżnijcie szafę. Potem czeka was selekcja, która w przypadku dzieci może okazać się trudniejsza – im zawsze wszystko się podoba i ciężko jest rozstać się z jakąkolwiek zabawką. Głównym kryterium selekcji zabawek jest wybranie spośród nich tych, którymi dziecko już się nie bawi. Jeśli pluszaki już dawno poszły w odstawkę, wypierz je i oddaj, np. do domu dziecka. Podobnie zrób z klockami – również możesz je umyć i oddać do domu dziecka lub przedszkola. Jeśli zabawki są cenne, wystaw je na aukcji internetowej. Natomiast zepsute i zdekompletowane zabawki wyrzuć.

Dopełnieniem wiosennych porządków w szafie jest nadanie jej wnętrzu ładnego zapachu. Zawieś zapachowe saszetki, by móc przez długi czas cieszyć się nie tylko porządkiem, ale i świeżością.

Dodaj komentarz