Osoby niepełnosprawne każdego dnia zmagają się z wieloma trudnościami i problemami na swojej drodze, jednak nie poddają się, korzystają z życia, jak tylko mogą i oczywiście uprawiają sport, który pozwala wytworzyć endorfiny i wywołać uśmiech na ich twarzy.
Jaki sport uprawiają osoby niepełnosprawne?
Osoby zmagające się z niepełnosprawnością pokazują, że są samodzielne i możliwości swojego ciała dopasowują do aktualnego trybu życia, w wielu przypadkach starają się także odciążyć najbliższych czy osoby sprawujące nad nimi opiekę. Uchwyty dla niepełnosprawnych zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale czy wiedziałeś, że osoby, które nie widzą albo nie chodzą, mogą również zająć się sportem?
Osoby niewidome biegają i robią to lepiej niż sportowcy, których oczy funkcjonują bez zarzutu. Z kolei niepełnosprawni psychicznie mają pełne prawo do zdobywania paraolimpijskich medali. Wiele dyscyplin sportu można uprawiać na wózku – to hobby i sposób na życie wielu osób, które nie poruszają się o własnych siłach. Uchwyt dla niepełnosprawnych można znaleźć na siłowniach, na basenach oraz w klubach umożliwiających uprawienia sportu nie tylko przez osoby w pełni zdrowe. Koszykówka na wózkach, tenis, szermierka, łucznictwo, siatkówka na siedząco – możliwości jest bardzo wiele.
Dlaczego warto uprawiać sport nawet w trakcie zmagania się z niepełnosprawnością?
Najtrudniej jest zacząć, gdyż osoba z niepełnosprawnością zmaga się nie tylko z ograniczonymi możliwościami ciała, ale przede wszystkim musi pokonać bariery, które powstały we własnej głowie. Do treningów potrzebna jest siła, która nadejdzie wraz z regularną aktywnością, kondycja również się poprawi, a praca nad sobą będzie dostarczać ogromnej satysfakcji. Uchwyt dla niepełnosprawnych, który można znaleźć w szatni i toalecie ułatwi przygotowanie się do treningu, zadbanie o higienę i przebranie po zakończonym wysiłku.
Uprawianie sportu wiąże się z większą samodzielnością i podnosi poczucie własnej wartości. Wysiłek fizyczny to jeden ze sposobów radzenia sobie z niełatwymi do opanowania emocjami, to forma relaksu i ważny element każdego dnia. Dzięki aktywności fizycznej życie nabiera tempa, nowych kolorów, a wytwarzane endorfiny przekładają się na poczucie szczęścia i spełnienia mimo niepełnosprawności. W trakcie wyjść z domu można spotkać również inne osoby zmagające się z ograniczeniami ciała oraz otworzyć się na innych.