Pranie dywanów – coś czego nie unikniesz przy małych dzieciach

Pranie dywanów – coś czego nie unikniesz przy małych dzieciach

Pranie dywanów to nie łatwa sprawa, ale naprawdę konieczna, jeśli w domu mamy małe dzieci lub zwierzęta. Po pierwsze, zarówno jedne, jak i drugie nie są tak ostrożne i zapobiegliwe jak dorośli, a tym samym często brudzą, chociażby podczas jedzenia. Po drugie, przy dzieciach konieczne jest zachowanie czystości, ponieważ nawet tym większym, w wieku przedszkolnym, zdarza się wkładać do buzi lub zjadać rzeczy wprost z podłogi. Niestety w obecnych czasach coraz powszechniejsze staje się również zjawisko alergii i uczuleń u dzieci. Wiele z nich źle toleruje kurz i znajdujące się w nim roztocza. Niestety właśnie dywany bywają głównym siedliskiem roztoczy w domu i choćby dlatego warto je od czasu do czasu poddać czyszczeniu. Jeśli mamy w domu zwierzęta mogą też przenosić na sobie chorobotwórcze pasożyty, które w najgorszym razie mogą czaić się w naszych wykładzinach lub dywanach.

Pranie dywanów domowymi sposobami

Zanim nasz rynek zalały dziesiątki produktów chemicznych do czyszczenia, nasi rodzice i dziadkowie musieli radzić sobie z czyszczeniem dywanów za pomocą domowych sposobów. Do tego, nie zawsze mogli liczyć na wsparcie się odkurzaczem (przecież nie każdy je wtedy miał!), czasami pozostawał tylko trzepak. Powszechnymi, domowymi sposobami czyszczenia wykładzin i dywanów były takie mieszanki, jak:

  • połączenie pół kilograma mąki ziemniaczanej i garści płatków mydlanych,
  • mikstura z wody i octu (w proporcji 2:1),
  • papka z sody oczyszczonej.

Mieszanki te nadal są wykorzystywane, ze względu na to, że są ekologiczne i niedrogie, jednak nie są w stanie wyczyścić powierzchni w takim samym stopniu, jak środki chemiczne.

Profesjonalne pranie dywanów

Jeśli zdecydujemy się na pranie dywanów przy użyciu środków chemicznych lepiej zastosować te profesjonalne, a nie te ogólnie dostępne w sklepach, efekt będzie dziesięć razy lepszy. Ale jeśli już profesjonalne środki, to najlepiej w rękach fachowców, którzy wiedzą jak dokładnie i przede wszystkim bezpiecznie (zarówno dla nas, jak i dywanu) należy je stosować.

Jeśli zdecydujemy się na pomoc profesjonalisty przy praniu naszych dywanów, zapewne będziemy mieli dwie opcje do wyboru – z dojazdem lub bez. W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że opcja z dojazdem fachowca do naszego domu jest o wiele wygodniejsza, ale pamiętajmy, że wówczas będziemy musieli zadbać o to by dywan porządnie się wysuszył. Obecnie większość firm stosuje środki i metody, które pozostawiają wilgotną jedynie wierzchnią warstwę dywanu (np. wodne odkurzacze ekstrakcyjne o bardzo dużej mocy). Mimo to, dywan taki będzie potrzebował co najmniej kilkunastu godzin na wyschnięcie. Jeśli więc wybieramy opcję z dojazdem do domu, najlepiej jest zamówić pranie dywanów w okresie letnim lub sezonie grzewczym. Kiedy decydujemy się na pranie dywanów w siedzibie firmy wcale nie oznacza to, że będzie to dla nas kłopotliwe. Wręcz przeciwnie. Firmy takie oferują bowiem także odbiór dywanów z twojego domu oraz przywiezienie czystych i suchych pod nasze drzwi.

Dodaj komentarz