Najlepsze ogrzewanie do domu

Najlepsze ogrzewanie do domu

Budowa domu, lub jego remont, wiążą się z podjęciem wielu kluczowych decyzji. Jedną z nich, która będzie miała wpływ na sporą część naszego życia, jest wybór formy ogrzewania. Na rynku dostępnych mamy kilka źródeł ciepła, a jego wybór zależy od naszych preferencji oraz finansów, jakie możemy przeznaczyć na ich instalacje.

Piece na paliwo stałe

Nadal podstawowym źródłem ciepła w naszych domach jest paliwo stałe. Choć powoli tradycyjne piece “śmieciuchy” zostają zastąpione przez bardziej ekologiczne i wygodniejsze w obsłudze kotły na ekogroszek, czy pellet. Ich cena jest stosunkowo najbardziej atrakcyjna, przynajmniej w zakresie montażu i ceny urządzenia. Cena za sam opał kształtuje się na poziomie około 1000 zł za tonę opału. Jego zużycie bywa różne, w zależności od wielkości domu oraz zastosowanego ogrzewania. Do ogrzania dobrze ocieplonego domu, zbudowanego w nowoczesnym systemie budowlanym, o powierzchni do 150m2, na sezon grzewczy powinno wystarczyć nam około 2-3 ton opału. Przeciwnicy paliw stałych podkreślają, że nadal nie są to ekologiczne źródła ciepła, ponieważ emitują szkodliwe zanieczyszczenia. Dodatkowo wymagają ciągłej obsługi, w postaci dorzucania opału oraz regularnego czyszczenia pieca.

Ogrzewanie gazowe

Coraz większą popularność zyskuje natomiast gaz. Ogrzewanie tym sposobem, chociaż droższe od paliw stałych, jest całkowicie bezobsługowe. Dodatkowo im lepsze nakłady poniesione na ocieplenie budynku, tym później niższe ceny za gaz. Problemem tego rozwiązania jest często jednak kwestia przyłącza – nie wszystkie tereny kraju są już zgazyfikowane. Często okazuje się, że koszt budowy gazociągu jest na tyle duży, że jego budowa nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Pewnym rozwiązaniem, choć nieco droższym w eksploatacji, jest montaż zewnętrznej butli gazowej.

Odnawialne źródła ciepła

Najnowsze trendy w ekologii i dbaniu o środowisku powodują wzrost zainteresowania naturalnymi źródłami ogrzewania. Popularne stają się pompy ciepła (gruntowe lub powietrzne) wykorzystujące moc grzewczą pobieraną wprost z ziemi lub powietrza zewnętrznego. Inną możliwością jest stosowanie fotowoltaiki, czyli ogrzewania za pomocą energii elektrycznej, pozyskiwanej z energii słonecznej. Plusem tych rozwiązań jest zarówno ich ekologiczność, jak i bezobsługowość. Prawdopodobnie będą to również systemy najtańsze w użytkowaniu. Niestety wciąż dużą barierą są koszty ich montażu oraz zakupu, które wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rozwiązaniem tego problemu mogą być pojawiające się ostatnimi czasy programy związane z dofinansowaniem ekologicznych źródeł ciepła. Istotnym elementem jest również odpowiedni dach, przez który ciepło nie będzie uciekało. Pomocy należy szukać u odpowiednich fachowców,  usługi dekarskie to bardzo ważny element i nie możemy na nim oszczędzać. Jeżeli źle dobierzemy dekarza, to szybko będziemy mieli problem z dachem. Wybieraj ostrożnie, szukając opinii wśród znajomych, czy też w odpowiednich grupach społecznościowych w internecie.

Dodaj komentarz