Przy okazji budowy czy remontu domu z poddaszem użytkowym, często pojawia się pytanie – czy warto zamontować w tym przypadku okna dachowe. Okazuje się, że takie rozwiązanie ma sporo zalet. Co zatem warto wiedzieć na temat okien dachowych?
Rodzaje okien dachowych
W ofercie poszczególnych producentów spotkać się można z oknami dachowymi, które różnią się między sobą sposobem otwierania i parametrami technicznymi. Wyróżnia się przede wszystkim okna uchylne, obrotowe, uchylno-obrotowe, włazy dachowe, lukarny czy świetliki.
Warto zdawać sobie sprawę przy tym, że okna obrotowe muszą być zawsze zamontowane na wysokości minimum 180 cm nad podłogą. Okna uchylno-obrotowe z kolei nie zajmują dużo miejsca po otwarciu. Świetliki są natomiast oknami, które nie otwierają się. Ich zadaniem jest tylko doprowadzenie do pomieszczenia światła.
Jakie parametry w tym przypadku są kluczowe?
Okna dachowe wykonywane są obecnie w dużej mierze drewna, które musi zostać zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników pogodowych. Dodatkowo skrzydła są osłaniane za pomocą aluminiowych profili. W przypadku łazienek czy kuchni często stosuje się okna z powłoką poliuretanową, gdyż są to pomieszczenia o znacznej wilgotności.
Dużą popularnością od lat cieszą się również okna dachowe z PCV, które nie wymagają stosowania żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych. W przypadku okien dachowych montuje się szyby zespolone z dwóch lub większej ilości tafli szkła oddzielonych od siebie ramką dystansową. Między szybami zespolonymi hermetycznie znajduje się specjalny gaz, który zmniejsza przepływ ciepła przez szybę.
Przy oknach dachowych zawsze podaje się współczynnik przenikania ciepła oraz izolacyjność akustyczną. Standardowo jest to U na poziomie 1,1 oraz izolacyjność akustyczna 32 dB. Niekiedy stosuje się też szyby termoizolacyjne – tzw. termoflaty, które pokryte są powłokami niskoemisyjnymi. Ich zadaniem jest odbijanie ciepła, które promieniuje z grzejników czy żarówek. Ponadto spotkać się można również z szybami laminowanymi czy hartowanymi.
Jakie okna dachowe wybrać?
Wiele w tym przypadku zależy od środków, które przeznaczone są na zakup okien dachowych oraz od indywidualnych potrzeb w tym zakresie. Na pewno pod uwagę warto wziąć komfort użytkowania, intensywność oświetlenia oraz konstrukcję połaci dachowej. Eksperci są zdania, że metr kwadratowy przeszklenia naświetla średnio 8-10 metrów kwadratowych. Można się do tej zasady stosować, oczywiście o ile jest to w danym przypadku możliwe.