O czym należy pamiętać przed budową domu?

O czym należy pamiętać przed budową domu?

Budowa domu jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu. Dlatego należy podjąć decyzje, które pozwolą stworzyć miejsce, o którym zawsze marzyliśmy. Tylko wtedy będziemy czuć się komfortowo w naszej nieruchomości i unikniemy zbędnych problemów.

Zakup działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Jeśli jesteśmy w trakcie poszukiwań działki pod budowę domu, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest plan zagospodarowania przestrzennego, który jasno określa ilość budynków, jakie mogą zostać wybudowane w tym miejscu. W dokumencie zawarte są również informacje dotyczące zezwolenia i zakazy budowy. Ponadto warto sprawdzić, czy na terenie, w którym chcemy kupić działkę, nie jest planowana budowa autostrady lub inna duża inwestycja.

Na co zwrócić uwagę, przy projekcie domu?

Kolejnym etapem po zakupie działki jest przygotowanie projektu naszego domu. Tutaj niezbędne jest udanie się w tym celu do architekta, który przygotuje projekt i kosztorys budowlany. Takie rozwiązanie daje nam szerokie pole do działania w kwestii dostosowania domu do naszych potrzeb. Dotyczy to m.in. układu pomieszczeń, schodów oraz ich powierzchni. Ważnym elementem jest również umieszczenie garażu w takim miejscu, żebyśmy nie byli bezpośrednio narażeni na hałas i spaliny. W projekcie uwzględnione są inne szczegółowe informacje takie jak ciąg roboczy np. w kuchni, który polega na optymalnym określeniu lokalizacji, w której będą znajdować się elementy wyposażenia. Jest to ważna kwestia, która wpływa na komfort korzystania z takiej przestrzeni. Żeby znaleźć odpowiedniego specjalistę, który przygotuje dla nas projektu domu, wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło typu „architekt suwałki”. Następnym krokiem jest kontakt i ustalenie istotnych szczegółów.

Funkcjonalny i piękny ogród w zasięgu ręki

Myśląc o zaprojektowaniu naszego domu marzeń, nie możemy zapominać o funkcjonalnym ogrodzie. Jeśli nie mamy doświadczenia w zakresie aranżacji ogrodu, to możemy również przy tym temacie skorzystać z usług architekta. Jest on w stanie przygotować dla nas projekt zagospodarowania podwórza dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Oprócz podstawowych elementów takich jak kostka i roślinność może być w nim określona strefa do odpoczynku w postaci werandy lub altany. Nie może też zabraknąć miejsca, w którym będą mogły się bawić nasze pociechy bez obawy o uszkodzenie trawnika i roślin.

Dodaj komentarz