Świat się zmienia – w tym również nasze podejście do kwestii związanych z ochroną środowiska na naszej planecie. Wiele branż szuka alternatywnych rozwiązań, dzięki którym życie na Ziemi ma stać się zdrowsze i przede wszystkim bardziej ekologiczne. Jedną z takich branż jest budownictwo. Skupia się ono na poszukiwaniu szybkich i skutecznych rozwiązań architektonicznych, do których możemy zaliczyć m.in. domy modułowe. Taki rodzaj budownictwa niesie coraz więcej korzyści także dla tych osób, które zdecydowały się na inwestycję w taki dom. Jakie są to zalety? O tym dowiesz się w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!
Cechy charakterystyczne budownictwa modułowego
Jeszcze kilkanaście lat temu domy modułowe można było raczej spotkać nie jako miejsce przeznaczone do zamieszkania, lecz jako obiekt kontenerowy. Wtedy budownictwo modułowe było postrzegane jako niskobudżetowe rozwiązanie dla punktów usługowych – najczęściej gastronomicznych. Dzięki temu możliwe było szybkie i proste stworzenie przestrzeni tymczasowej dla niewielkiej działalności. Z czasem jednak dostrzeżono potencjał ukryty w kontenerowych obiektach i po udoskonaleniu takich budynków zaczęto je wykorzystywać jako domy mieszkalne.
Obecne budynki modułowe nie mają zbyt wiele wspólnego z blaszanymi kontenerami. Owszem, w dalszym ciągu umożliwiają one maksymalne skrócenie czasu realizacji. Jednak wykorzystana do ich budowy technologia ma ogromny wpływ na jakość budowanych obiektów. Obecnie takie domy powstają z materiałów, które nie oddziałują negatywnie na środowisko. Wykorzystane materiały sprawiają zatem, że domy modułowe są energooszczędne, a sama ich produkcja jest szybka i bezpieczna.
Jak powstają domy modułowe?
Domy modułowe powstają w specjalnej fabryce, na dostosowanej do rozmiarów takich obiektów linii produkcyjnej. To właśnie na tym etapie tworzone są tzw. gotowe prefabrykaty, które stanowią poszczególne ściany, strop, a także dach takiego nowoczesnego domu. Wszystkie te prefabrykaty powstają z reguły w zaledwie kilka tygodni – i co istotne, są one już na tym etapie doprowadzone do niemal ostatecznego stanu. W praktyce oznacza to, że poszczególne części domu zostają wyposażone m.in. w okna i drzwi, natomiast ściany zostają w pełni wykończone.
Wykonane prefabrykaty trafiają z linii produkcyjnej na plac budowy, gdzie profesjonalna ekipa zajmuje się złożeniem poszczególnych elementów w cały dom. W zależności od wielkości takiego domu modułowego, jego złożenie w całość może zająć od kilku dni, do kilku tygodni. Co ważne – taki sposób budowy domu modułowego nie jest uzależniony od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Wynika to z braku konieczności wyschnięcia betonowych wylewek, stropów, czy schodów. Dzięki temu taki dom modułowy można postawić o dowolnej porze roku.
Jeśli chcesz zobaczyć zrealizowane projekty przykładowych domów modułowych, to przejdź na stronę: https://loftowedomy.pl/. Znajdziesz tu także wiele innych cennych informacji związanych korzyściami związanymi z budową takiego domu.