Jaki wentylator łazienkowy wybrać – Krok po kroku

Jaki wentylator łazienkowy wybrać – Krok po kroku

Urządzając swoją łazienkę, często zapominamy o doborze odpowiedniego wentylatora łazienkowego. Jest to duży błąd i nie powinniśmy o tym zapominać, ponieważ wentylacja tego pomieszczenia jest bardzo ważna. W łazienkach zazwyczaj panuje duża wilgoć i unosi się para wodna, której należy się pozbywać. Właśnie w tym celu powstały wentylatory łazienkowe, które świetnie radzą sobie z tym zadaniem. Zobacz, na co zwracać uwagę podczas wyboru wentylatora do łazienki i jaki będzie najlepszy.

Po co montować wentylator łazienkowy?

W łazience panuje zupełnie inny klimat niż w innych pomieszczeniach domu lub mieszkania. Jest tam ciepło i wilgotno. Jeśli chcesz przyśpieszyć cyrkulacje powietrza, zapobiec powstawaniu grzybów i bakterii, a także pozbyć się problemu zaparowanych luster i wiecznie wilgotnych ręczników to koniecznie zainstaluj wentylator w swojej łazience.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru wentylatora? 

Zastanawiając się, który wentylator łazienkowy będzie najlepszy do łazienki, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Wydajność

Od wydajności wentylatora łazienkowego zależy to, jak szybko będzie on pracować. Przyjmuje się, że jego wydajność powinna być trzykrotnie większa niż objętość łazienki. Można to w łatwy sposób wyliczyć samodzielnie, mnożąc powierzchnię łazienki oraz jej wysokość. Wynik oznacza minimalną wydajność wentylatora, którą powinniśmy zamontować w swojej łazience.

Miejsce montażu

Najczęściej wentylatory montuje się na jednej ze ścian łazienki. Istnieje także możliwość zamontowania ich w suficie. W tym przypadku niezbędny będzie odpowiedni rodzaj wentylatora. Jeśli w miejscu, w którym został zamontowany wentylator, istnieje ryzyko jego zachlapania. Czyli np. znajduje się nad kabiną prysznicową lub blisko zlewu. To należy wybierać wentylatory z tzw. bezpiecznym napięciem 12 V. W innych przypadkach standardowym rozwiązaniem są wentylatory łazienkowe pracujące pod napięciem 230 V.

Sterowanie

W zależności od potrzeb lub warunków panujących w pomieszczeniu warto zwrócić też uwagę na rodzaj sterowania wentylatorem. Standardowym i najprostszym rozwiązaniem jest uruchamianie wentylatora za pomocą włącznika elektrycznego lub włącznika światła. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie, na które możemy sobie pozwolić. Wentylator łazienkowy może także mieć specjalne czujniki, które uruchomią go dopiero w momencie, gdy w łazience wzrośnienie poziom wilgotności lub wyłączy się jakiś czas po opuszczeniu łazienki.

Wygląd

Wentylator w łazience może być nie tylko koniecznością i elementem, który zaburza jej wystrój. Na rynku są dostępne urządzenia, które różnią się wyglądem od standardowych rozwiązań i mogą stać się integralną częścią wnętrza. Poza zwróceniem uwagi na podstawowe parametry takie jak wydajność czy sterowanie należy również pamiętać o estetyce urządzenia.

Wybór odpowiedniego wentylatora nie jest trudnym zadaniem. Nie należy zapominać o nim podczas projektowania i urządzani łazienki.

Dodaj komentarz