Najczęstsze błędy popełniane podczas aranżacji łazienki

wentylatory łazienkowe

Zaprojektowanie funkcjonalnej i estetycznej łazienki może być nie lada wyzwaniem. Aby zrobić to dobrze, niezbędna jest duża wiedza oraz umiejętności. Próby samodzielnego projektowania tego pomieszczenia mogą powodować wiele błędów, które w konsekwencji mogą niekorzystnie wpływać na korzystanie z niego. Zobacz jakie błędy najczęściej popełniamy, projektując łazienkę i czego się wystrzegać.

Nieprawidłowe wymiary i odległości

Jeśli chcesz, żeby Twoja łazienka była w stu procentach funkcjonalna musisz pamiętać o kilku najważniejszych odległościach. Wiele osób podczas projektowania łazienki o tym zapomina, co w konsekwencji przekłada się na to, że korzystanie z tego pomieszczenia jest niekomfortowe. Jeśli chcesz, aby poruszanie się po łazience przebiegało sprawnie i nie stanowiło problemu, to musisz zapoznać się z podstawowymi odległościami. Na przykład przed zlewem warto zachować wolną przestrzeń o wymiarach 65×110 cm a wokół prysznica będzie to minimum 70×90 cm. Jeśli w łazience chcesz postawić pralkę, którą napełnia się od frontu, to również musisz wziąć to pod uwagę podczas ustalania odległości. Żeby obsługiwanie jej było wygodne przestrzeń przed nią powinna wynosić 90×100 cm. Jeśli to zbagatelizujesz i te odległości będą mniejsze to korzystanie z łazienki może być utrudnione.

Zła wentylacja

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panują specyficzne warunki – jest tam cieplej niż w reszcie domu oraz bardzo wilgotno. Skraplanie się pary wodnej na suficie, kafelkach i posadzce sprzyja rozwojowi pleśni i groźnych dla zdrowia grzybów. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz pamiętać o odpowiedniej wentylacji tego pomieszczenia. Niezbędne okażą się wentylatory łazienkowe, które zapewnią stałą cyrkulację powietrza i odprowadzą nadmiar wilgoci. Bardzo częstym błędem podczas aranżacji łazienki jest zapomnienie o zamontowaniu kratek wentylacyjnych lub ich całkowite zakrycie. Należy też pamiętać o tym, że wentylatory łazienkowe należy regularnie czyścić z kurzu i innych zabrudzeń. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią wentylację tego pomieszczenia, to bardzo szybko na fugach pojawi się nieestetyczny czarny nalot.

Brak bezpieczeństwa

Wbrew pozorom łazienka jest miejscem, w którym narażeni jesteśmy na wiele groźnych wypadków. Podczas aranżowania łazienki zadbaj o to, aby wszystkie kontakty były z dala od kropli wody lub miały one specjalną plastikową osłonę. Zadbaj też o maty antypoślizgowe obok zlewu, wanny i prysznica. Mokre kafelki zwiększają ryzyko poślizgnięcia się, przez co mogłoby dojść do nieszczęśliwego w skutkach wypadku.

Dodaj komentarz