Jak wybrać grzejnik dekoracyjny?

Jak wybrać grzejnik dekoracyjny?

Podstawową sprawą w wyborze grzejników jest oczywiście jego moc grzewcza. Ostatnimi czasy jednak, w skutek nowoczesnych produkcyjnych metod, zaczęto mniej zwracać uwagę na funkcjonalność, a bardziej na estetykę wykonania tego rodzaju urządzeń. Grzejniki dekoracyjne występują w różnych kształtach i są wykonywane z rozmaitego rodzaju materiałów.

Podział grzejników dekoracyjnych ze względu na kształt

Grzejniki dekoracyjne występują w różnych kształtach. Najbardziej popularną wersją jest grzejnik poziomy. Tego rodzaju urządzenia mogą przyjmować najprzeróżniejsze kształty, spośród których najczęściej stosowane są urządzenia płytowe. Grzejniki pionowe optycznie powiększają pomieszczenie i dają dużo możliwości ich podłączenia. Występują w różnych rozmiarach, co daje jeszcze więcej opcji ich zastosowania. Łukowy grzejnik jest dostosowany do ścian wygiętych, zaś narożny jest montowany w narożniku ściany, w mieszkaniach o ograniczonej powierzchni. Odrębnym rodzajem jest grzejnik dekoracyjny typu stojącego, który instaluje się do podłogi, w związku z czym można go stosować jako ściankę działową, która oddziela dwa fragmenty pomieszczenia. Oprócz kształtu ważną sprawą w doborze omawianych urządzeń jest jego kolor. Najczęściej spotyka się klasyczne białe grzejniki, jednak użytkownicy decydują się także na czerń, grafit bądź dekoracje z nadrukiem.

Grzejniki dekoracyjne a materiał ich wykonania

Materiał wykonania decyduje bardziej o funkcjonalności grzejnika, jednak ma również wpływ na wygląd całego pomieszczenia, w którym instalowane jest urządzenie. Najczęściej spotykanym jest grzejnik dekoracyjny stalowy, zalecany szczególnie do większej powierzchni. Cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną, co wpływa na ułatwienie w jego montowaniu. Rzadziej wykorzystywane są grzejniki dekoracyjne aluminiowe, o mniejszej wadze i niższej wytrzymałości mechanicznej. Są doskonałe do użycia w łazienkach, jako że są wysoce odporne na wilgoć. Z kolei do instalacji niskotemperaturowych zaleca się stosowanie grzejników wykonanych z miedzi.

Do nowoczesnych i minimalistycznych salonów poleca się grzejniki dekoracyjne https://mat-dom.pl/grzejniki-dekoracyjne/ wykonane ze szkła. Ze względu na kruchość materiału nie powinno się ich używać w pokoikach dziecięcych czy przedpokojach. Są to urządzenia stosunkowo drogie i niekiedy posiadają słabą moc, jednak jeżeli chodzi o estetykę wykonania to chyba najbardziej atrakcyjny rodzaj grzejników. Przy wyborze omawianych urządzeń należy zwracać uwagę na ich sposób zasilania, moc, sposób i typ podłączenia, a także wymiary, pojemność wodną oraz temperaturę maksymalną jaką mogą osiągać.

Dodaj komentarz