Samochody elektryczne stają się coraz częściej wybieranym autem. Coraz więcej stacji benzynowych oraz galerii handlowych posiada ładowarki do pojazdów elektrycznych. Co w momencie gdy nie możemy znaleźć wolnych portów? Jak stać się niezależnym? Ciekawym rozwiązaniem jest domowa stacja ładowania, dzięki której możemy ładować nasz samochód chociażby w nocy.
Zalety samochodów elektrycznych
- Wysoka żywotność akumulatora – oczywiście, tylko wtedy, gdy będziemy stosować się do zasad dotyczących procesu ładowania. Niektórzy producenci zalecają ładowanie samochodów do 80%.
- Ekologiczny silnik – silniki samochodów elektrycznych nie produkują toksycznych związków.
- Cicha praca – silniki elektrycznych pojazdów są niezwykle ciche, co przyczynia się do komfortu użytkowania.
- Niższa awaryjność – silniki tych aut mają nieskomplikowaną budowę, co oczywiście jest zaletą.
- Prosta obsługa – samochody elektryczne są nie tylko proste w użytkowaniu, lecz także w ładowaniu. W tym celu pomoże nam domowa stacja ładowania np. Fronius Wattpilot.
- Stabilizacja kosztów – ceny prądu nie wahają się, aż tak często jak ceny za benzynę.
Jakie korzyści przynosi domowa stacja ładowania?
Przede wszystkim największą zaletą stacji do ładowania auta elektrycznego w domu jest jej dostępność w dowolnym momencie (oczywiście jeśli nasz samochód jest na domowym podjeździe lub w garażu). Dzięki temu możemy doładować nasz samochód w wybranej przez nas chwili. Po drugie, gdy wykorzystywana jest przez nas domowa stacja ładowania koszty spadają niemalże trzykrotnie. Co więcej gdy posiadamy panele fotowoltaiczne, możemy połączyć je ze stacją ładującą. Dzięki czemu w celu ładowania samochodu będziemy wykorzystywać energię słoneczną. Mamy więc dwa wyjścia, oddać nadwyżkę do zakładu energetycznego albo wykorzystywać ją na bieżąco do ładowania auta. W tym celu pomoże nam stacja ładowania Fronius Wattpilot. Co więcej częste superszybkie ładowanie może skracać żywotność akumulatorów. Dlatego poleca się, aby korzystać z tego typu rozwiązań rzadziej.
Stacje ładujące nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych?
Okazuje się, że domowa stacja ładowania jest nie tylko dobrym rozwiązaniem dla właścicieli domów, lecz również dla mieszkańców bloków wielorodzinnych. Należy uzyskać zgodę na montaż od wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy budynku. Gdy uzyskamy zgodę na te działania, powinniśmy napisać oficjalne pismo do administracji wraz z wyrażeniem chęci na samodzielne pokrycie wszystkich kosztów montażu. W takich przypadkach warto wybrać stację z licznikiem, by uniknąć sytuacji konfliktowych. Zmontowana stacja do ładowania auta elektrycznego zwiększy tym samym atrakcyjność budynku. Staje się on miejscem ekologicznym, dbającym o środowisko.
Podsumowując: Stacja do ładowania auta elektrycznego zamontowana w domu jest opcją wartą uwagi. Odnaleźć możemy wiele zalet, zwłaszcza jeśli połączymy naszą stację z fotowoltaiką. To rozwiązanie przyczynia się do dbania o środowisko, a także oszczędzanie na rachunkach za energię. Wybierajmy rozwiązania, które są dobre dla naszej planety.