Dom murowany, czy modułowa alternatywa – która inwestycja lepsza?

Dom murowany, czy modułowa alternatywa – która inwestycja lepsza?

Budowa domu to marzenie wielu osób. Związane z tym przedsięwzięciem koszty mogą jednak przerosnąć – zwłaszcza w obecnych czasach. Ceny większości materiałów budowlanych nie zachęcają do realizacji marzeń. Niestety, prawda jest taka, że nie prędko wszystko wróci do normy, dlatego warto rozejrzeć się za dostępnymi alternatywami, które pozwolą wybudować dom.

Budownictwo modułowe jako alternatywa dla budownictwa tradycyjnego

Potrzeba dużej cierpliwości, aby wybudować dom. Konieczność skompletowania wszystkich pozwoleń, projektów, planów, materiałów i wreszcie znalezienie odpowiedniej do tego ekipy, może zająć nawet kilka lat. W okres ten wlicza się także oczekiwanie na całkowite wykończenie nieruchomości, czy przyłączenie prądu oraz wody. Tak przynajmniej jest, jeżeli chodzi o wybudowanie domu metodą tradycyjną – tj. murowaną.

Budowa domu nie zawsze jednak musi wiązać się z aż tak długim okresem wyczekiwania. Postawienie obiektu modułowego pozwala skrócić ten czas nawet do kilku tygodni. Wynika to z zastosowania innych rozwiązań, które powstają na skutek łączenia gotowych elementów. Te z kolei produkuje się w dostosowanej do tego fabryce, a po ukończeniu przewozi na plac budowy i składa w dom.

Czy domy modułowe są dobre i bezpieczne?

Kilkutygodniowa szybkość stawiania domów modułowych może u niektórych osób budzić wątpliwości co do ich trwałości. Szybki i krótki czas budowy – i to jeszcze domu – może brzmieć nieco absurdalnie. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku budownictwa modułowego stosuje się zupełnie inne rozwiązania. Gotowe elementy (m.in. ściany) nie powstają z cegieł, bloczków i betonu, ale innych materiałów, które łączy się niczym puzzle w całość. Nie oznacza to jednak, że taki dom jest gorszy i mniej odporny na mrozy, czy upały.

W domu modułowym można spokojnie i komfortowo mieszkać przez cały rok. Jak każdy normalny dom, jest on ogrzewany i bezpieczny. Latem jest w nim chłodno, w zimę ciepło, a przy intensywnym deszczu czy wietrze dom chroni mieszkańców przed złą pogodą.

Dlaczego warto budować domy modułowe?

Domy modułowe zyskują popularność dzięki krótkiemu czasowi realizacji. Poszczególne elementy powstają w kilka tygodni – w kolejnych następuje ich złożenie. Postawienie domu zajmuje zatem około 2-3 miesiące. Czas ten uzależniony jest od wielkości inwestycji.

Z uwagi na brak konieczności użycia tych samych materiałów budowlanych co przy murowanym obiekcie, domy modułowe są także tańszym rozwiązaniem. Nie wymagają zatrudniania inspektora nadzoru ani osób, które będą odpowiedzialne za pilnowanie materiałów. Ile zatem kosztuje taki dom? Informację o dokładnej cenie możesz znaleźć m.in. na mjproject.tech. Warto przy tym wiedzieć, że domy modułowe to także obiekty energooszczędne, które można budować praktycznie przez cały rok. Jeśli więc szukasz sposobu na postawienie bezpiecznego domu, to warto rozważyć budowę domu modułowego.

Dodaj komentarz