Dlaczego nasz dach może przeciekać

Dlaczego nasz dach może przeciekać

Przyczyny przeciekającego dachu

Często zapominamy o tym, że na każdym dachu są miejsca wyjątkowo podatne na przecieki. Oczywiście takie miejsca najlepiej profilaktycznie zabezpieczyć, uszczelnić odpowiednimi masami dekarskimi, klejami, specjalistycznymi taśmami dekarskimi.

Samych przyczyn przeciekającego dachu może być bardzo wiele. Często są to: źle zamontowane obróbki blacharskie, uszkodzone folie dekarskie, źle uszczelnione włazy oraz okna dachowe, czy po prostu nieprawidłowo ułożone pokrycie dachowe.

Miejsca podatne

Często miejscem podatnym na przecieki jest sama okolica komina , czy włazów i okien dachowych. Kolejnym miejscem podatnym to okolice lukarny, jak i połaci dachowej. Przeważnie zmiany w lukarnie, są skutkiem złego nieprawidłowego wykonawstwa. Koniecznie trzeba też, zwrócić uwagę na kosz dachowy. Jest to miejsce odprowadzające różnych opadów atmosferycznych. Zbierający się w tym miejscu śnieg lub deszcz, odkrywa z czasem źle zrobione i wykonane połączenia.

Lokalizacja

Objawem powstałego przecieku może być grzyb wokół komina i sama wilgoć. Czujność właściciela domu jest niezwykle ważna, ponieważ przeciekający dach, to nie tylko zacieki, czy mokre plamy na suficie.

Naprawa przeciekającego dachu

Główną rolę, jak w wielu innych kwestiach, odgrywa tutaj czas. Również z naprawą dachu nie należy zwlekać. Pamiętajmy bowiem, że niewielka nieszczelność i mała plama na suficie to nie tylko problem do szybkiego rozwiązania ale także znacznie tańsza naprawa, aniżeli zaniedbanie i konieczność wymiany całego pokrycia dachowego.

Oczywiście, najlepiej jeśli w ogóle nie dopuścimy do takiej sytuacji. Od czasu do czasu spacer po strychu jest konieczny, aby sprawdzać, czy nic niedobrego nie dzieje się z dachem. Jeśli często kontrolujemy stan dachu, powstałe zmiany, można szybko zlikwidować. Warto w tym przypadku kierować się słowami „lepiej zapobiegać niż leczyć” i regularnie wykonywać także przegląd dachu. Nie jest to drogi zabieg, a pozwala na wykrycie ewentualnych przecieków zanim te wyrządzą znaczne szkody, nie tylko w dachu, ale i w całym naszym domu. Regularna konserwacja dachu jest znacznie tańszym rozwiązaniem aniżeli konieczność jego naprawy i eliminowania skutków zalania domu.

Naprawa przeciekającego dachu, z pozoru prosta, w praktyce może okazać się bardziej wymagająca. Jeśli tylko dostrzeżemy jakieś nieprawidłowości od razu powinniśmy zgłosić się do profesjonalistów. W ten sposób będziemy mieli pewność, że znalezione zostaną wszelkie wady i naprawione w należyty sposób. Samodzielne próby naprawy, mogą okazać się dużo bardziej czasochłonne i wcale nie będą tańsze. Na koniec i tak może okazać się, że nie jesteśmy w stanie naprawić przecieków samodzielnie i zapłacimy, tak naprawdę, podwójnie. Naprawa przeciekającego dachu zlecona fachowcom opłaci się z każdego względu.

Dodaj komentarz