Wynajem szalunków – kiedy i gdzie się sprawdzi

Wynajem szalunków – kiedy i gdzie się sprawdzi

Czym jest szalowanie

Przy pracy z betonem potrzebne będą nam formy, które nadadzą płynnej jeszcze materii odpowiedni kształt. Takimi formami, które posłużą nam do nadania betonowi odpowiedniego kształtu są właśnie szalunki.

Miejscem, w którym każdy z nas może spotkać się z szalunkami jest budowa. Chyba każdy z nas mógł zobaczyć je na własne oczy. Wykorzystywane są one bowiem na każdej budowie, zarówno przy wznoszeniu wielkich hal, budynków czy biurowców, jak i podczas budowy domków jednorodzinnych. Dzięki tej tymczasowej konstrukcji, która najczęściej wykonana jest z drewna, możemy wznosić konstrukcje betonowe o pożądanym przez nas kształcie.

Rodzaje szalunków wykorzystywanych przy budowach

Do wykopów

Jak sama nazwa wskazuje, szalunki te używane są przy wykopach. Przy takiej pracy niezbędne jest zabezpieczenie ścian wykopu przez zasypywaniem go. W przypadku dużych i głębokich wykopów, bardzo ważne jest zabezpieczenie przed ewentualnym osypywaniem się ziemi także ze względów bezpieczeństwa osób, które pracują w wykopie.

Stropowe

Jest to tymczasowa konstrukcja, która służy do podtrzymywania stropu. Podczas zalewania betonem podtrzymuje konstrukcję zbrojenia, a my ten sposób nadajemy pożądany kształt płynnemu betonowi. Taki szalunek musi być wykonany bardzo dokładnie i szczelnie aby uniemożliwić wylewanie się i przeciekanie płynnego betonu. Fundamenty stawianej konstrukcji muszą bowiem spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa.

Ścienne

Szalunki ścienne posłużą z kolei do zabezpieczenia otworów w ścianach na drzwi czy okna.

Wynajem szalunków – kiedy i gdzie się sprawdzi

Tak jak mówiliśmy na wstępie, szalunki będą potrzebne na każdej, nawet niewielkiej budowie. Ze względów bezpieczeństwa powinny być także wykorzystywane podczas każdych wykopów.

Kupno szalunków jest sporym wydatkiem. Do tego musimy ponieść koszty przechowywania takiej konstrukcji w okresie gdy jest ona nieużywana, koszty transportu, a także konserwacji. Z tego względu kupno szalunków będzie opłacalne przede wszystkim w bardzo dużych firmach, gdzie będą one w użyciu przez cały czas. Mniejszym firmom, a także tym, które nie potrzebują szalunków przy każdym zleceniu, przede wszystkim ze względów finansowych, poleca się przede wszystkim wynajem.

Od kogo wynająć szalunki

Jeśli już zdecydowaliśmy się na wynajem szalunków powinniśmy poszukać teraz sprawdzonej firmy z wieloletnim doświadczeniem. Tutaj idealnie sprawdzą się szalunki Kraków. Wybierając renomowaną firmę mamy pewność, że otrzymamy produkt w pełni spełniający nasze wymagania solidny i zgodny z wszelkimi normami. Szalunki Kraków to nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale także gwarancja bezpieczeństwa dla pracowników budowy.

Dodaj komentarz