Zakup mieszkania to ważny krok. Wymaga starannego przemyślenia oraz odpowiedniego przygotowania. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniach lokum jest określenie naszych wymagań oraz oczekiwań.
W ten sposób ograniczymy obszar naszych poszukiwań. Zasadniczo do wyboru mamy dwie opcje. Jedną z nich jest zakup mieszkania z rynku wtórnego, a drugą jest mieszkanie deweloperskie. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, warto się więc dowiedzieć nieco więcej na ten temat.
Mieszkanie od dewelopera – na co zwrócić uwagę?
Kupowanie mieszkania w stanie deweloperskim niesie ze sobą sporo korzyści. Przede wszystkim wybieramy lokum, które spełnia nasze oczekiwania, ponieważ może być spersonalizowane. Niewątpliwie plusem jest także nowoczesny design i zastosowanie w nowych budynkach wydajnych energooszczędnych materiałów oraz komfortowych rozwiązań. Natomiast wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, nie wiemy, kto będzie naszym sąsiadem. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, dołóżmy wszelkich starań, aby nie wiązało się z dodatkowymi problemami. W tym celu koniecznie sprawdźmy firmę deweloperską.
Odwiedźmy stronę i zapoznajmy się z poprzednimi realizacjami. Warto również sprawdzić, czy deweloper nie jest w stanie upadłości i czy posiada wymagane pozwolenia na prowadzenie budowy w określonym miejscu. Taka ostrożność nie jest w żadnym wypadku przesadzona, ponieważ nieuczciwi deweloperzy nie są rzadkością. Pamiętajmy również, aby przed podpisaniem umowy, dokładnie sprawdzić zapisy dotyczące terminów oddania mieszkania. A odbierając mieszkanie, nie spieszmy się. Dokładnie pomierzmy wszystkie pomieszczenia, sprawdźmy kąty oraz rozmieszenie instalacji. Wszelkie niezgodności oraz nieprawidłowości zgłośmy przedstawicielowi dewelopera.
Mieszkania z rynku wtórnego – czy warto?
Mieszkanie, które odkupujemy od właściciela, jest przede wszystkim tańsze niż to w stanie deweloperskim. Przed ostateczną decyzją będziemy mogli rozejrzeć się po okolicy i zasięgnąć języka. Sąsiedztwo jest bardzo istotnym elementem komfortu mieszkania.
Co więcej, rynek wtórny ma właściwie nieograniczony zasięg, więc mieszkania spełniające nasze oczekiwania powinniśmy znaleźć w każdej części dużego miasta. Ich zaletą jest także rozwinięte pod kątem handlowo-usługowym otoczenie. W przypadku dopiero powstających osiedli dostępność punktów handlowych jest dość ograniczona.
Bez względu czy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, czy mieszkanie z drugiej ręki, zadbajmy o bezpieczny przebieg transakcji, dokładnie sprawdzając stan prawny budynku oraz księgi wieczyste.