Wybór kolorów farb przeznaczonych do malowania ścian jest ogromny. Jest to decyzja, mająca wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Warto, żeby kolor ścian stanowił bazę, do której można dobrać resztę wyposażenia. Beż i jego odcienie znakomicie się do tego nadają.
Jak ożywić beżowe ściany?
Beż jest delikatnym kolorem ziemi i może być nieco mdły i nudny. Stanowi jednak świetną bazę, na podstawie której można urządzić oryginalne wnętrze. Dodając kilka elementów w energetycznych barwach, łatwo przełamać nudę w pomieszczeniu. Wystarczy odrobina zieleni, błękitu, fioletu czy różu, a pokój stanie się wyrazisty. Mocne kolorystyczne akcenty w postaci sofy, dywanu, zasłon czy obrazów są najprostszym sposobem na ożywienie beżu. Można też zdecydować się na użycie kontrastowej barwy na jednej ze ścian. W ten sposób uzyskany zostanie efekt przełamania i wnętrze nabierze głębi.
Beż jako monochrom w pomieszczeniu
Kolor beżowy nadaje się do zastosowania w większości pomieszczeń. Bardzo dobrze prezentuje się w salonie czy sypialni. Beż nie zawsze wymaga ożywienia. Często prezentuje się bardzo stylowo jako główna barwa pomieszczenia. Wszystkie dodatki mogą być dobrane w podobnych odcieniach. Zastosowanie jednego koloru sprawi, że wnętrze zyska na przytulności. Ważne jest to szczególnie w sypialni, czy salonie, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu. Beż w połączeniu z wikliną, drewnem, naturalnymi tkaninami, ceramiką stwarza poczucie harmonii i pozwala na odprężenie. Dla uzyskania efektu spójności warto dodać klimatyczne oświetlenie w postaci lamp czy świec.
Beże, pastele, rozmyte barwy
Pomieszczenia mogą nabrać wyjątkowego charakteru, kiedy beż połączony zostanie z barwami delikatnymi. Rozmyte pastelowe róże, błękity, zielenie, szarości i biele sprawią, że wnętrze będzie wyglądać świeżo i nabierze lekkości. Takie kolory dobrze odnajdą się w pokoju dziecięcym, ale również w sypialni czy salonie. Dla niektórych taki dobór barw może wydawać się mdły. W takiej sytuacji wystarczy przełamać beż kolorowym akcentem jak kanapa czy fotel w ciekawy deseń. Sprawdzi się też użycie tekstyliów – poduszek, koców lub zasłon. Jednak pastelowe wnętrze bez kontrastujących dodatków jest wyjątkowe i oryginalne.
Tylko jedna beżowa ściana
Zastosowanie koloru beżowego na jednej ścianie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Resztę pomieszczenia można pomalować dowolnie. Beż stonuje kolor pozostałych ścian i nieco je uspokoi. Można go użyć w dodatkach. Sprawdzą się beżowe kanapy, dywan albo ramki na zdjęcia. Można użyć różnych odcieni i tekstur zastosowanych elementów. Pozwoli to zachować odpowiednie proporcje między mocnymi barwami a neutralnością beżu. Jeżeli kolorowe ściany to zbyt śmiałe rozwiązanie, dobrze zastosować biel w całym pomieszczeniu. Beż jako akcent może pojawić się na jednej z nich. Wnętrze będzie rozświetlone i optycznie się powiększy. Taki zabieg stylistyczny warto wykorzystać w małych mieszkaniach.