Zakup pralki – na co zwracać uwagę?

Odwiedzając miejscowe sklepy ze sprzętem AGD, z pewnością spotkamy się ogromnym wyborem sprzętów, które kuszą nie tylko wyglądem, ale i ceną. Ilość producentów produkujących pralki automatyczne jest naprawdę duża dlatego też przed dokonaniem wyboru zastanówmy się jaki budżet na zakup jesteśmy w stanie przeznaczyć, czy będzie to zakup gotówkowy, czy ratalny, jakie funkcje i rozmiary pralki będą dla nas optymalne i zapytajmy sprzedawcę o to, czy istnieje możliwość negocjacji ceny, i czy na przykład istnieje możliwość dowozu zakupionego towaru do domu. Jeśli zamierzamy skorzystać z opcji ratalnej, to warto wybrać sprzęt nieco droższy i lepszy, gdyż różnica w racie będzie niewielka a jakość pralki lepsza.

Następnym bardzo istotnym aspektem jest wybór gabarytu pralki. W tym przypadku musimy wybrać taki model, który z powodzeniem zmieści się w wyznaczonym miejscu. Ogromnym ułatwieniem dla osób posiadających niewielkie łazienki są pralki o małych rozmiarach. Producenci prześcigają się tej kategorii i tworzą coraz to mniejsze pralki z dużym wsadem. Do wyboru mamy dwa najczęściej spotykane gabaryty pralek:

Pralki ładowane od frontu mają zawsze 60 cm szerokości i różnią się jedynie głębokością. Najczęściej spotkamy się z następującymi głębokościami:

Na chwilę obecną standardowy wsad, to około 5 kg – 7 kg w przypadku pralek 40 cm – 55 cm. Mniejsze pralki z uwagi na mniejszą powierzchnię bębna charakteryzują się mniejszym załadunkiem, ale nie jest to regułom, gdyż są firmy, które produkują pralki głębokie na 30 cm/ 33 cm z wsadem 5kg.

Kolejnym istotnym elementem jest ilość obrotów w trakcie wirowania. Im wyższa wartość, tym pranie lepiej odwirowane, a co za tym idzie – bardziej suche, ale i mocniej wygniecione. Najczęściej spotykany zakres obrotów liczy się od 800 do 1400.

Dalsza część artykułu poruszała będzie tematykę klasy energooszczędności pralek, a także ilości zużytej wody na jeden cykl, a także efektywności prania i wirowania. Te właśnie elementy, to najistotniejsze cechy pralki, które przez producentów zostały wyrażone za pomocą kilku oznaczeń na tzw. „euro etykiecie”, która przytwierdzona jest do każdej pralki. Któż z nas nie słyszą o klasie „A”, podwójnej klasie „AA”, „A+” itd. Otóż oznaczenia te w bardzo szybki i dokładny sposób informują nas o tym, ile pralka zużywa wody, prądu i na przykład jaka jest efektywność jej prania. Od kilku lat spotykamy już tylko pralki zarówno wodo, jak i energooszczędne, więc producenci zmuszeni są do prześcigania się z konkurencją często o niewielkie ilości zaoszczędzonej wody i prądu.

Przed zakupem rozważmy również jak często pierzemy. Jedni piorą rzadziej, lecz duże ilości, a drudzy częściej jednak z mniejszym załadunkiem. Jeśli nasza rodzina jest liczna, warto wówczas rozważyć zakup pralki z bardzo dużym wsadem, czyli 7 kg lub 8 kg. Możemy wówczas jednorazowo wyprać większą część zabrudzonej odzieży. W tym przypadku możemy również skorzystać z opcji, jaką posiadają niektóre pralki, a mianowicie z „opóźnienia startu”. Jest to bardzo opłacalne dla wszystkich tych, którzy posiadają nocną taryfę i za korzystanie energii w nocy płacą mniej. Wystarczy wówczas załadować pralkę na przykład wieczorem i ustawić pranie na noc, tak aby rano było ono gotowe do rozwieszenia.

Dodaj komentarz