Zakup nowej lodówki

Jeszcze kilkanaście lat temu kupując lodówkę nie musieliśmy się długo zastanawiać – prawie wszystkie miały jednakowe funkcję. Postęp technologiczny nie ominął jednak sprzętów gospodarstwa domowego, a producenci co krok kuszą nas nowoczesnymi modelami i coraz to bardziej wymyślnymi opcjami. Nie tak dawno zaprezentowano lodówkę posiadającą wbudowany monitor dotykowy i w pełni działający Windows 10! Jednak czy takie funkcje są nam potrzebne? Co powinna posiadać nowoczesna lodówka?

Energooszczędność

Lodówka jest sprzętem, który jest włączony przez cały czas, niezależnie od pory dnia, roku, a nawet jej zawartości. Dlatego tak ważne jest, by pochłaniała jak najmniej prądu. Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, że przeciętne zużycie prądu przez lodówkę stanowi aż ¼ comiesięcznych rachunków za energię!

Etykiety energetyczne na lodówkach posiadają siedmiostopniową skalę – od A+++ do D. Klasy te informują o rocznym zużyciu kWh. I tak w przypadku D jest to wartość <110, a A+++ to już tylko <22. W praktyce oznacza to, że jeśli wymienimy lodówkę posiadającą klasę A na A+++ to jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty energii na działanie tego sprzętu o 60%. W skali roku daje to ok. 150 zł oszczędności. Powłoka antybakteryjna Przechowywanie żywności zawsze powinno wiązać się z jak najmniejszym ryzykiem powstawania bakterii czy grzybów. Dlatego niezwykle ważne jest, by lodówka posiadała specjalną powłokę antybakteryjną, która częściowo ochroni nas przed licznymi chorobami, np. przed zatruciem pokarmowym. Producenci różnie nazywają ową powłokę i kupujący mogą się zetknąć z takimi nazwami, jak: Silver Protection, Silver Nano, Biocare, AntiBacteria czy Hygiene Control. Warto też sprawdzić, czy lodówka posiada uszczelki antybakteryjne, ponieważ to na nich najczęściej powstaje pleśń. Odszranianie A raczej niedopuszczanie do tegoi lód osadzały się we wnętrzu lodówki. Taki system nazywa się No Frost i jest dostępny w praktycznie każdym nowoczesnym modelu. Teraz jest standardem, jednak kupując lodówkę z drugiej ręki zwróćmy na tę funkcję szczególną uwagę. Komory do przechowywania warzyw Codzienne zakupy żywności bywają uciążliwe, dlatego specjalne komory do przechowywania warzyw potrafią zaoszczędzić nam dużo czasu. Temperatura w nich nieznacznie przekracza 0oC, co stanowi idealne środowisko dla warzyw. Producenci zapewniają, że takie rozwiązanie może przedłużyć świeżość produktów nawet tzrykrotnie. Funkcja „wakacje” Niezwykle przydatna opcja dla wszystkich, którzy często podróżują i opuszczają swoje mieszkanie na kilka dni. W tym trybie lodówka pracuje połowicznie – we wnętrzu panuje temperatura ok. 10°C, więc nie jest konieczne mycie i odkażanie lodówki, jak to miejsce wtedy, kiedy całkowicie ją wyłączamy. Dodatkowo funkcja ta znacznie obniża zużycie prądu – nawet o połowę. Alarm otwartych drzwi Mieszkają z nami małe dzieci lub osoby starsze? Funkcja alarmu okaże się więc zbawienna w przypadku takich rodzin. Jest to proste rozwiązanie, która pomoże uchronić naszą żywność przed psuciem. Alarm włącza się wtedy, kiedy przez kilkanaście sekund drzwi zostają otwarte lub niedomknięte.

Dodaj komentarz