Lampa ogrodowa na prąd, czy lampa solarna led?

Najważniejszym elementem wpływającym na wygląd każdego ogrodu są niewątpliwie zasadzone w nim rośliny. To one przykuwają uwagę w dzień, rozkwitając lub owocując, w zależności od pory roku. Piękne kwiaty, krzewy, drzewa ozdobne, czy drzewa owocowe stanowią fundament naszego ogródka i razem z elementami ozdobnymi tworzą kompozycję, która może przyciągać wzrok. Niestety, kiedy nastanie zmierzch piękno roślin, przestaje być widoczne i aby nadal ogród przykuwał uwagę, właściciel musi postarać się o odpowiednie oświetlenie. Dzięki niemu, mimo zmroku, ogród może nadal zachwycać i budzić podziw. Jakie więc oświetlenie do ogrodu wybrać, aby wystarczająco rozjaśnić go nocą, jednocześnie, nie przepłacając za energię elektryczną?

Lampy na prąd

Pierwszym możliwym wyborem są lampy ogrodowe zasilane z sieci elektrycznej. W sklepach budowlanych, czy internetowych do wyboru jest naprawdę mnóstwo rodzajów i modeli tych lamp, więc z wyborem i zakupem nie będzie problemu. Trudniej za to będzie z zamontowaniem ich w ogrodzie, gdyż ze względu na podłączenie do sieci, wymagają na przykład wkopywania kabli w ziemię, czy montażu dodatkowych gniazdek na zewnątrz budynku. Jest to dodatkowy koszt i praca, które właściciel działki musi ponieść, jeśli chce korzystać z takiego oświetlenia, nie wspominając już o większych rachunkach za prąd. Jeśli już, jednak uda się wszystko zamontować, to dużym plusem takich lamp jest to, że dają dużo światła, są trwałe i łatwo za pomocą przycisku lub programatora możemy regulować ich uruchamianie. Takie lampy najlepiej stosować do:

  • oświetlenia głównych dróg, czy chodników,
  • oświetlenia altan, zadaszeń, garaży,
  • oświetlenia oczek wodnych,
  • oświetlenia terenu przed domem.

Sprawdź artykuł: https://centumhoreca.pl/zakup-mieszkania-a-najblizsza-okolica

Lampy led na energię słoneczną

Innym rozwiązaniem stosowanym do oświetlenia, a właściwie doświetlenia ogrodu, są lampy solarne. Lampy te mają znacznie mniejsza moc świetlną, dlatego nie powinny być stosowane jako główne źródło światła w ogrodzie. Lampa solarna led, dzięki temu, że nie potrzebuje zasilania z sieci, może za to być w łatwy i szybki sposób zamontowana praktycznie w każdym miejscu ogrodu. Wybór lamp solarnych led na rynku jest również bardzo duży, dlatego bez problemu każdy znajdzie to, czego szuka. Wadą ich stosowania, poza stosunkowo mała mocą, jest również ich mniejsza trwałość oraz uzależnienie od działania promieni słonecznych. Dlatego tego typu lampy powinny być stosowane przede wszystkim jako dekoracje ogrodu, czy oświetlenie pobocznych ścieżek.

Z powyższej analizy można zatem wyciągnąć wniosek, że aby dobrze i energooszczędnie oświetlić ogród nocą, najlepiej stosować oba rozwiązania, łącząc zalety lamp na energię elektryczną i słoneczną.

Dodaj komentarz