Yuan, czyli niezwykła sztuka ogrodów chińskich.

Szukając pomysłu na styl, w jakim urządzimy, nasz ogród warto zainteresować się YUAN, czyli sztuką ogrodów chińskich. Charakteryzuje się ona pozornie niedokończonym krajobrazem, liniami w nieregularnych kształtach, ozdobnymi figurkami, niezwykle ciekawą małą architekturą, a także bogatą symboliką. Jest to na razie rzadko spotykana stylistyka w Polsce, więc jeśli chcesz, aby Twój ogród był oryginalny i niespotykany, ta estetyka jest dla Ciebie.

Charakterystyka roślin w ogrodzie chińskim.
Jak wspominałam, we wstępie w ogrodzie chińskim niezwykle ważna jest symbolika, a więc i rośliny na, które się zdecydujesz, nie mogą być przypadkowe i muszą mieć określone znaczenie. Elementy ogrodu powinny przedstawiać przede wszystkim harmonię między kultowym już jingjang, czyli siłę płci męskiej i żeńskiej. Symbol ten stanowi, że obie płcie, które wciąż się ścierają i rywalizują ze sobą, mimo wszystko nie mogą bez siebie istnieć. I tak pierwiastek jin w ogrodzie jest reprezentowany przez delikatne barwy, zwisające pędy czy liście. Pierwiastek jang natomiast to rośliny „dynamiczne” o jaskrawych kolorach, z unoszącymi się pędami, a nawet rośliny pnące. Grunt to równowaga, przesada w jedną czy drugą stronę spowoduje monotonie ogrodu i albo sprawi, że będzie on senny, albo zbyt dynamiczny i co za tym idzie męczący. Zatem jakie konkretne rośliny powinniśmy posadzić w chińskim ogrodzie?

Co musi znaleźć się w chińskim ogrodzie?
Żaden chiński ogród nie obejdzie się bez śliwy. Śliwa w kulturze chińskiej jest tym samym co wiśnia dla Japończyka. Jest ona symbole budzącego się życia oraz wiosny i nadchodzących zmian. Jeśli chodzi, o drzewa bardzo ważna jest sosna, która jest niesamowicie aromatyczna czy też jałowiec o takich samych właściwościach. Miłorząb dwuklapowy z kolei symbolizuje witalność, nadzieję i braterstwo, więc jeśli posiadamy wystarczająca ilość miejsca, również warto o nim pomyśleć. Jeśli natomiast chodzi, o krzewy to krzew piwonii jest bardzo znaczący. Symbolizuje on, piękno, wdzięk, nieśmiałość, ale też i bogactwo. Oczywiście oprócz tej symboliki pięknie ubiera ogród swoją kolorystyką, pamiętaj jednak, że nie jest to krzew “łatwy w obsłudze”.
Żaden chiński ogród nie może obyć się też bez kwiatów, a ich królem jest zdecydowanie kwiat lotosu. Jest on obrazem czystości duchowej i prawdy. Sposób, w jaki wyrasta, czyli na mule i przebijając się przez wodę, symbolizuje rozwijający się umysł, jest to bardzo ważny znak w kulturze chińskiej. W Polskim klimacie niestety hodowla tego kwiatu jest praktycznie niemożliwa, można, go jednak zastąpić tradycyjnym kwiatem lilii. Dużym zaskoczeniem może być w chińskim ogrodzie chryzantema, w Polskiej kulturze uważana za kwiat nagrobny, w chińskiej natomiast jest ona oznaką młodości i nieustającego piękna. Jest też rośliną dość trwałą i wymagająca stosunkowo mało zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jesteś, romantykiem pamiętaj o symbolice kwiatu brzoskwini, gdyż jest ona uważana za amulet miłości.
Co niespotykane w większości ogrodów na świecie i może być zaskakujące to, to, że trawnik nie jest wcale najważniejszym podłożem. Nie ma on żadnej ważnej symboliki ani funkcji, więc właściwie jest kompletnie bezużyteczny.

Elementy i dekoracje w ogrodzie chińskim.
I tutaj znowu mamy nawiązania do stylu japońskiego. Nie można nie zauważyć, że te dwie kultury mocno zapożyczają od siebie wiele elementów. I tak np. w obu stylach istotna jest nieparzysta ilość dekoracji, obecność wody jako symbolu życia czy nasypy z kamieni, które symbolizują góry. Są oczywiście jednak różnice. W Twoim chińskim ogrodzie nie może zabraknąć elementów małej architektury. Jest tu jednak pewna dowolność, ponieważ mogą to być jednakowo małe altanki koniecznie na planie koła lub wieloboku, albo most, który oprócz funkcji estetyczne, może być też elementem praktycznym, stanowiącym przejściem nad wodą, czyli wcześniej wspomnianym symbolem życia. Może być też drogą do altanek, które umiejscowione w odpowiednim miejscu będą idealnym miejscem harmonii zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Nie zapomnij o rzeźbach! Pożądane se figurki zwierząt szczególnie żółwia, który jest symbolem długowieczności czy lwa oznaczającego cechy takie jak odwaga, męstwo czy piękno. Jeśli jednak wydaje, Ci się to mało orientalne możesz użyć waz zdobionych motywami chińskim, można je nabyć w wielu miejscach w atrakcyjnych cenach. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem ozdób porcelanowych, postaw na kadzielnice wykonaną z brązu, która stworzy klimat nienaruszonej natury i nada ogrodowi klasycznego sznytu.

Podsumowanie.
Sztuka urządzania ogrodu nie jest prosta, ale sztuka urządzania ogrodu chińskiego jest już ogromnym wyzwaniem. Tutaj nie wystarczy jedynie skupić się na kompozycji czy ilości miejsca. Ogród chiński nie może być jedynie wygodnym, zacisznym i komfortowym zakątkiem. Ma utożsamiać oazę spokoju, pełną symboliki i głębszego sensu. Nic nie może tu być przypadkowe. Styl chiński jest stylem przepełnionym powagą, nie każdy jest w stanie, go zrozumieć, gdy jednak trafisz na znawcę, bądź kogoś z wysokim poczuciem estetyki na pewno doceni on znaczenie kryjącą się w figurkach, drzewach, krzewach czy kwiatach. Decydując, się na założenie takiego grodu musisz być zdecydowany na ścisłe przestrzeganie reguł, stworzonych przez wyznawców buddyzmu, którzy wierzą w łączność człowieka ze wszechświatem. Ma to jednak swoje korzyści, ogród w takiej stylistyce na pewno zapewni Ci oderwanie od codziennego życia w pędzie, zapewni głęboki relaks oraz poczucie głębokiego rozluźnienia.

Dodaj komentarz