Wszystko co musisz wiedzieć o zakładaniu oczka wodnego

Wszystko co musisz wiedzieć o zakładaniu oczka wodnego

Pięknie zaaranżowany ogród to nie tylko zielona, przystrzyżona trawa i równo położony chodnik. To także zagospodarowane środowisko naturalne, którego kształt możemy nadać mu sami, sadząc ogrodowe kwietniki, zakładając przydomowe zielniki lub warzywniki. Jednym z elementów wpływających na obraz krajobrazu ogrodowego są coraz popularniejsze miniakweny- oczka wodne.

Jak zbudować oczko wodne?

Zbudowanie oczka wodnego, którym będziemy się cieszyć przez lata, to nie taka prosta sprawa. Niestety, nie wystarczy łopata i dobre chęci. Zacznijmy od tego, że oczko wodne, tak jak i każda ingerencja w stan techniczny działki podlega prawnym regulacjom zawartym w prawie budowlanym. Oczywiście nie każde oczko wodne wymaga specjalnego pozwolenia (jedynie te, które powierzchnią przekroczą 30m2), jednak z uwagi na panującą biurokrację warto zgłosić fakt, że planujemy budowę nawet małego basenu. W tym celu, na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac w urzędzie składamy stosowną dokumentację (jeżeli metraż naszego oczka będzie przekraczał 30m zasady postępowania w tym przypadku są takie same, jak w sytuacji ubiegania się o pozwolenie na budowę domu- dokumentacja powinna zawierać przede wszystkim prawo własności działki budowlanej, rysunek techniczny oczka wykonany przez architekta krajobrazu itd.).

Miejsce

Decydując się na założenie oczka musisz dokładnie przemyśleć miejsce, w którym ma ono powstać. Kluczowym w tym wypadku jest dostępność światła do samego akwenu. Zbyt duża jego ilość spowoduje namnażanie się glonów. Obecność cienia wywołanego np. obecnością drzew liściastych również nie jest wskazana- opadające liście przyspieszą stopień zanieczyszczenia wody, co w przypadku obecności ryb może skutecznie utrudnić, jak nie unicestwić ich życie. Wybierając miejsce zwróć uwagę na odległość oczka np. od ściany budynków gospodarczych. Profilaktycznie, nawet w przypadku wzorowego wykonania, warto postawić na większą odległość.

Kształt

Kiedy już wybierzesz miejsce idealne dla twojego oczka, czas na wykreślenie jego kształtu. Jego linia w dużej mierze zależeć będzie od materiału z jakiego planujesz zbudować oczko. W sprzedaży istnieją specjalne pojemniki wykonane z wysokiej jakości tworzywa, które idealnie sprawdzają się w roli przydomowych oczek, jednak jeśli planujesz wprowadzić doń trochę życia (ryby, roślinność) raczej się one nie sprawdzą. Ze względu na głębokość, która rzadko przekracza 50cm hodowanie ryby trzeba będzie odłowić na okres zimowy (aby przezimować ryby potrzebują co najmniej 1,5m głębokości zbiornika wodnego). W tym kontekście gotowy zbiornik basenowy zupełnie odpada.

Drugim sposobem jest wykopanie zbiornika. Daje to o tyle szersze pole manewru, że jedynym ograniczeniem w takim przypadku jest nasza wyobraźnia. Zbiornik może przybrać dowolny kształt i formę, wszystko zależy od naszej wizji. Wykopując zbiornik pamiętaj o zachowaniu kaskadowego układu ściany zbiornika. Jest to o tyle ważne, iż zapobiegnie to osuwaniu ziemi, dodatkowo w taki sposób urozmaicony spadek terenu pozwoli nam na lepsze zabezpieczenie podłoża i ciekawszą aranżację dna. W zależności od zakładanego filtra wodnego niecka powinna zostać odpowiednio wyposażona- głównie chodzi o filtrację mechaniczną, nie naturalną (korzenie roślin). W przypadku użycia pompy filtrującej na dnie niecki należy wykopać dodatkowy dołek, którego głębokość powinna sięgać połowie wysokości pompy.

Tak przygotowany otwór powinien zostać dokładnie wzmocniony i pozostawiony na pewien czas do osadzenia. Jeżeli planujesz oczko na przyszły rok, warto jego formę wykopać już teraz i pozostawić na okres zimowy do utwardzenia- od czasu poprawiając kaskady. Pamiętaj, żeby wokół oczka wykopać specjalny rowek, który zabezpieczy ogród przed rozprzestrzenianiem się wody. Pomiędzy rowkiem a początkiem spadu oczka pozostaw pas szerokości do 30-40 cm który wysypiesz żwirem lub znajdą się na nim rośliny- to dodatkowo zabezpieczy ogród przed zalaniem.

Kiedy otwór przeznaczony na oczko będzie gotowy, dno koniecznie wysyp 10-15cm warstwą piasku lub wykorzystaj w tym celu geowłókninę budowlaną- zabezpieczą one folię, którą wyścielimy zbiornik przed ewentualnym uszkodzeniem. Zbiornik oczka wyłóż wspomnianą folią. Pamiętaj to od jej jakości zależy stan oczka, warto zainwestować w dobry materiał, aby za chwile nie musieć go naprawiać lub co gorsza, w całości wymieniać. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się folie EPDM wykonaną z syntetycznego kauczuku. Inwestycja w tego typu folię membranową to spory wydatek, możesz ją zastąpić folią o dużej grubości. Folia powinna być równo ułożona oraz zabezpieczona przed osuwaniem. Na półkach powstałych w wyniku formowania kaskady połów kamienie. Po wypełnieniu zbiornika wodą będą one estetycznie kształtować dno oczka. Właściwie, jeśli dno zostało już ugruntowane, pompa zamontowana a ściany zabezpieczone folią, jedyne co pozostaje to zaaranżowanie terenu wokół oczka i wypełnienie go wodą. Co do roślinności, doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju rośliny bylinowate i wodnolubne. Dodatkowo z ziemi, która pozostała z wykopanego dołu możesz usypać skalniak lub stworzyć skalista kaskadę wodną z minifontanną. Warto wtedy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które atrakcyjnie podkreśli walory naszego oczka a także pomoże zbudować miłą atmosferę podczas wieczornego spędzania czasu w ogrodzie.

Dodaj komentarz