Wrzos pospolity to jedna z tych roślin, którą trudno się nie zachwycić. Drobne, fioletowe kwiaty stanowią nieodłączną ozdobę polskich lasów na przełomie lata i jesieni. A gdyby tak wrzos zagościł na stałe w naszym ogrodzie? Co powinniśmy zrobić, aby zapewnić mu właściwe warunki?
Kiedy sadzimy wrzosy i na jakiej ziemi?
Planując zakup i posadzenie wrzosu, możemy zdecydować się na miesiąc, w trakcie którego będzie kwitnąć w całej swej okazałości. W ciągu roku najlepszymi terminami są wczesne miesiące wiosenne (marzec-kwiecień) oraz przełom lata i jesieni (sierpień-wrzesień). Po nabyciu rośliny powinniśmy ją jak najszybciej przesadzić w odpowiednie miejsce – najlepiej wybrać takie, które jest suche, nasłonecznione, osłonięte od wiatru i w którym wiosną nie będzie się zbierać woda. Warto również posadzić wrzos w grupach (pamiętając o tym, że powinno się umieścić od 10 do 15 sztuk na m2) i na możliwie dużej przestrzeni – dzięki temu będzie się prezentował efektownie w porze kwitnienia.
Inną bardzo ważną kwestią, o której powinniśmy pamiętać jest dobór właściwej ziemi. Wrzos preferuje glebę o odczynie kwaśnym (między 4,5 a 5,5 pH), jak również przepuszczalną. Jest to o tyle istotne, że wrzos posadzony w zwykłej ziemi ogrodowej (w szczególności ciężkiej i słabo przepuszczalnej) nie ma szans na przetrwanie zimy. Dlatego też powinniśmy najpierw odpowiednio przygotować stanowisko. Do gleby możemy dodać kwaśnego torfu czy sosnowej kory, aby zapewnić roślinie warunki zbliżone do jej naturalnego środowiska oraz uchronić ją przed utratą wody.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?
Wbrew pozorom wrzos to roślina, która wymaga od nas odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy ją właściwie podlewać – regularnie i mało. O regularnym podlewaniu powinniśmy szczególnie pamiętać podczas suszy. Zbyt duże ilości wody mogą jedynie zaszkodzić roślinie, ponieważ jej korzenie zaczną wówczas gnić. Ponadto należy podlewać ziemię, a nie samą roślinę (np. liście), dzięki czemu roślina uniknie niepotrzebnych chorób. Do nawadniania wrzosów powinniśmy używać odpowiedniej wody – miękkiej i lekko kwaśnej – dlatego też sprawdzi się tu deszczówka.
Niemniej ważną rolę w pielęgnacji wrzosów odgrywają również nawozy. Do wrzosów możemy wybrać dedykowane im nawozy mineralne, wieloskładnikowe czy takie, które dodatkowo obniżają poziom pH gleby. Samo nawożenie przeprowadzamy natomiast trzy razy w roku – pierwsze na przełomie marca i kwietnia, a dwa pozostałe latem, odpowiednio w czerwcu i lipcu. Dzięki temu dostarczymy roślinie dodatkowej energii, której potrzebuje choćby do zakwitnięcia.
Odpowiednie przycinanie
Jeżeli zależy nam na tym, aby rosnące w naszym ogrodzie wrzosy rosły gęsto i kwitły obficie, powinniśmy pamiętać o przycinaniu ich co roku. Najlepszą porą na dokonanie takiego zabiegu jest wiosna, a konkretnie przełom marca i kwietnia. Przycinanie wrzosów polega na usunięciu kwiatostanów z ubiegłego roku – wycinamy wówczas pędy poniżej kwiatostanów, używając do tego np. zwykłego sekatora. Warto również pamiętać o tym, aby przy okazji usunąć chore, stare i przemarznięte pędy.