Mała architektura ogrodowa – idealny sposób na wypełnienie przestrzeni

Urządzenie idealnego ogrodu to zadanie wymagające niemałej kreatywności. Dobra przestrzeń tego typu to nie tylko zieleń, ale również wiele elementów małej architektury, które znacznie ją wzbogacają.

Czym jest mała architektura ogrodowa?

Do tak zwanej małej architektury ogrodowej można zaliczyć właściwie wszystkie elementy ogrodu, które nie są roślinnością i pełnią funkcje zarówno praktyczne, jak i ozdobne. Są to chociażby popularne oczka wodne czy figurki ustawiane w ogrodzie. Może to być również ozdobny, kamienny grill.

Stosowanie małej architektury w ogrodzie zawsze jest dobrym pomysłem. Jest to pojęcie na tyle szerokie, że można w nim znaleźć elementy idealnie pasujące właściwie do każdej aranżacji ogrodu. Nie ma również znaczenia powierzchnia, jaką dysponujemy. Poszczególne elementy takiej architektury mogą zmieścić się w każdym miejscu.

Najciekawsze elementy ozdobne

Rzeczy należące do małej architektury ogrodowej mogą pełnić funkcje czysto ozdobne. W ciekawy sposób wzbogacają one roślinność w ogrodzie i sprawiają, że miejsce to nabiera wyjątkowego klimatu. Warto poznać najpopularniejsze propozycje z tym związane.

Oczko wodne

To jeden z najpopularniejszych elementów ogrodów, kojarzący się z bardzo stylowym i eleganckim miejscem. Samo zaprojektowanie oczka wodnego to proces niosący ze sobą mnóstwo możliwości. Może ono być tworzone chociażby w różnych kształtach, dopasowanych chociażby do dostępnej powierzchni. W oczku można hodować różne gatunki ryb oraz roślin wodnych.

Figurki ogrodowe

Rzeźby i figurki mogą stworzyć w ogrodzie niesamowity klimat i uczynić z niego magiczne miejsce. Figurki takie są dostępne w bardzo różnych odmianach; mogą też przedstawiać różne postaci, w zależności od tego, w jakim stylu urządzamy ogród. Szczególnie godne uwagi są ręcznie rzeźbione, drewniane figurki.

Dodatkowe oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo ważne w ogrodzie. O ile te główne źródła światła służą przede wszystkim w celach praktycznych, o tyle można zdecydować się na kilka dodatkowych, ozdobnych lamp które wzbogacą to miejsce. Szczególnie ciekawe są lampy w stylu retro, przypominające oświetlenie stosowane w dawnych wiekach.

Użytkowe elementy małej architektury

Mała architektura ogrodowa nie musi być tylko ozdobą. Może także sprawić, że ogród stanie się znacznie bardziej wszechstronnym miejscem.

Jednym z najpopularniejszych elementów tego typu jest grill ogrodowy. Zamiast korzystać ze zwykłych, kupowanych w sklepach grilli, można zdecydować się na piękne, wykonane chociażby z cegły stanowisko do przyrządzania potraw. W połączeniu z grillem można umieścić w ogrodzie na przykład piec do pizzy. Przygotowywanie posiłków w takim miejscu zawsze będzie wspaniałym doświadczeniem.

Dodaj komentarz