Styrodur a styropian EPS – który materiał wybrać do ocieplenia fundamentów?

Izolacja cieplna fundamentów często jest traktowana po “macoszemu”, a jednak ma duże znaczenie dla energooszczędności domu. Przez niewłaściwie ocieplone i zaizolowane fundamenty może uciekać nawet 20% ciepła. Inwestorzy mają do wyboru styrodur znany pod nazwą XPS lub styropian EPS – oba produkty są dedykowane do ociepleń piwnic i fundamentów, mają jednak nieco inne właściwości.

Czym jest styropian EPS?

Styropian EPS to inaczej polistyren ekspandowany. Granulki są wstępnie spieniane, a następnie ze sobą sklejane, tworząc płyty o grubości od 10 do 1000 mm. Struktura styropianu jest nieco porowata, w wyniku czego nie jest on materiałem całkowicie niechłonącym wody. EPS ma niższą nasiąkliwość niż tradycyjny styropian, utrzymuje się ona na poziomie 3-5%. Styropian EPS przeznaczony na fundamenty jest zwykle barwiony na kolor niebieski, ma wyższą wytrzymałość mechaniczną i nie chłodnie wody tak mocno, jak zwykły EPS.

Czym jest XPS?

XPS to polistyren ekspandowany, tworzony z małych, przylegających do siebie komórek spienionego polistyrenu. Jest to materiał lekki, przypominający wyglądem styropian, a jednak jest mocniejszy i twardszy. Wyróżnia się znacznie lepszymi parametrami cieplnymi, przez co może być stosowany na fundamenty w grubości mniejszej niż EPS. Zwykle płyty są oferowane w grubości maksymalnej 1200 mm. Wysoka gęstość sprawia, że materiał jest praktycznie jednorodny, o wyjątkowo niskiej nasiąkliwości. XPS można łatwo odróżnić od styropianu, jest bowiem dostępny w znacznie szerszej gamie kolorystycznej – płyty są często różowe lub żółte.

Styrodur czy styropian na fundament – co wybrać?

Inwestorzy nie mają łatwej decyzji jeśli chodzi o wybór materiału do ocieplenia ścian fundamentowych. Jeżeli na składzie budowlanym jest dostępny XPS to warto zastąpić nim styropian. XPS wyróżnia się bowiem znacznie lepszą termoizolacyjnością, bardzo dobrze chroni przed ucieczką ciepła dzięki swojej zwartej strukturze. Jego nasiąkliwość jest bardzo niska, co zapewnia lepsze zabezpieczenie fundamentu przed wilgocią niż w przypadku zastosowania EPS. Czynnikiem, który sprawia że nie każdy decyduje się na XPS jest…jego cena, znacznie wyższa niż styropianu. Wiele zalet styroduru nie oznacza, że styropian EPS nie jest warty zakupu – również dobrze izoluje i zapobiega ucieczce ciepła, chociaż nie jest tak ciepły co XPS. Mimo że nie ma tak dobrych parametrów, sprawdzi się do ocieplenia domów na działkach, na których panują “normalne” warunki, jeśli chodzi o poziom wód gruntowych czy temperatury powietrza.

Dodaj komentarz