Jak zaaranżować małe mieszkanie?

Decydując się na kupno mieszkania, nie zawsze mamy możliwość wybrania wystarczająco dużego metrażu. Nieruchomości stanowią grupę największych wydatków. Marzenie o własnych czterech ścianach popycha w kierunku wzięcia kredytu. Gdy już przekroczymy próg własnego kawałka podłogi, a emocje opadną, nadchodzi czas na radykalne decyzje dotyczące wystroju. Metraż 30m2 to duże wyzwanie, jeśli mówimy o pięknej aranżacji połączonej z maksymalnym wykorzystaniem wolnej przestrzeni.

Złudzenie optyczne

Lustra są eleganckim dodatkiem. Powieszone w różnych zakamarkach mieszkania sprawią, że pomieszczenie wyda się zdecydowanie obszerniejsze, a my będziemy mieć wgląd na to, czy jesteśmy przygotowani do wyjścia. Kobiety wiedzą, że światło słoneczne wpadające z konkretnej strony jest sprzymierzeńcem dobrze wykonanego makijażu.

Stonowany, neutralny i jasny kolor ścian umożliwia dostawienie mebli o nieograniczonej palecie barw. Świetliste, jasne barwy optycznie powiększają obszar, a rozświetlony pokój wpływa pozytywnie na nastrój. Przydatny trik dla osób wiecznie zmęczonych lub zmagających się z depresją. Oczywiście taka sama reguła dotyczy wyposażenia. Ciemne elementy optycznie pomniejszą i tak już niewielkie lokum.

Właściwe zagospodarowanie przestrzeni

Wiszące przedmioty takie jak lampy, okap, żyrandol lub półki na ścianach to dobre rozwiązanie, zapewniające estetykę oraz niepochłaniające nawet niezwykle cennych 30 cm wolnego miejsca. Dzięki temu na podłodze będzie znacznie więcej przestrzeni, co jest niezwykle ważne. Nikt nie chce się wiecznie potykać i przeciskać we własnym gnieździe. Minimalizm, jeśli chodzi o ilość otaczających nas mebli, jest priorytetem dla posiadaczy ciasnych kawalerek.

Urządzając miejsce służące do wypoczynku, warto zdecydować się na narożnik (kanapę w kształcie litery L). Jednocześnie będzie pełnił funkcję spania oraz zastąpi krzesła, gdy przyjdą goście. Pokaźnych rozmiarów, kwadratowy stół powinniśmy zastąpić stolikiem kawowym. W ten sposób pozbyliśmy się obszernego mebla, który zajmowałby zdecydowanie za dużo miejsca. Jeśli w dalszym ciągu ilość wolnej przestrzeni jest niewystarczająca, ciekawym pomysłem będzie antresola. Jest to górna część kondygnacji przeważnie przeznaczona na ulokowanie łóżka. Pod nią można ustawić biurko i położyć laptopa albo wykorzystać jako miejsce spożywania posiłku.

Funkcja 3w1

Pomysłowość jest niedoceniania, jeśli chodzi o codziennie funkcjonowanie. Wyposażenie mające kilka funkcji eliminuje potrzebę kupna nowych dóbr. Szuflady, sekretne wnęki, zakamarki to antidotum na malutki teren. Kupujmy biurka z szafką, łóżka ze schowkiem. Pod umywalką koniecznie musi być szafka, którą wypełnimy chemią domową. Zatrudnijmy fachowca do przytwierdzenia masywnej półki pod lusterkiem. Półka stanie się miejscem przeznaczonym specjalnie dla kosmetyków. Pamiętajmy, że Im więcej schowków zawiera mieszkanie, tym lepiej. Nagle zorientujemy się, że nie musimy dostawiać dodatkowych, potężnych komód, wysokich słupków, ponieważ zakamarki zostały zapełnione całym posiadanym asortymentem.

Dodaj komentarz