Budowa domu nie jest prostym zadaniem – wymaga od inwestora poszerzania wiedzy nie tylko na temat użytych materiałów, ale również technologii wnoszonego budynku. Jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych domu jest strop – konkurencją dla tradycyjnego, lanego sufitu jest Teriva, która jakiś czas temu zadebiutowała na ryku budowlanym.
Strop Teriva a strop monolityczny
Strop Teriva to inaczej strop gęstożebrowy – wykonuje się go z profilowanych belek kratownicowych, które rozpościera się gęsto pomiędzy ścianami nośnymi. Wypełnienie stropu tworzą pustaki, przy czym im grubsza ma być płyta, tym są one węższe. Wielkość pustaków zależy od danych zawartych w projekcie – przy grubszym stropie zagęszcza się również rozstaw belek. Konstrukcja wraz ze zbrojeniem wieńców i żeber rozdzielczych zalewana jest nadbetonem, który spala całość, tworząc w górnej części stropu monolit. System Teriva można coraz częściej zaobserwować w nowym budownictwie, dlatego też inwestorzy mają dylemat, jaki strop wybrać do swojego domu.
Tradycyjnym typem stropu jest konstrukcja monolityczna, którą wykonuje się ze zbrojonego betonu, czyli żelbetu. Prace poprzedza pełne deskowanie, na którym układa się zbrojenie zgodnie z zaleceniami wynikającymi z projektu budowlanego, a strop musi zostać podparty stemplami. Po prawidłowym zazbrojeniu, konstrukcji, zalewa się ją betonem odpowiedniej klasy. Prace powinny zostać przeprowadzone przez doświadczoną ekipę budowlaną, która wykona strop w zgodzie z założeniami projektu – nie ma tu miejsca na dowolność. Strop monolityczny wymaga odpowiedniej pielęgnacji, czyli regularnego podlewania, inaczej spadnie jego wilgotność, co może doprowadzić nawet to pękania betonu.
Strop Teriva czy monolit – na jaki się zdecydować?
Strop Teriva ułatwia prowadzenie prac, wymaga mniejszej ilości zbrojenia i stempli niż płyta monolityczna. Pod ściany działowe i nośne należy jednak wcześniej wykonać wzmocnienie, mimo iż cały strop Teriva jest stosunkowo gruby. Cienka warstwa nadbetonu może popękać już na niewielkim przymrozku, dlatego nie zaleca się wylewania stropu od później jesieni po zimę. Przy stropie Teriva istnieje ryzyko tzw. klawiszowania. Jednocześnie warto podkreślić, że strop Teriva zapewnia dobrą izolację cieplną, chociaż nieco gorzej radzi sobie z izolacją akustyczną.
Zarówno Teriva, jak i strop monolityczny sprawdzają się w domach jednorodzinnych, w pełni wytrzymując obciążenia. Strop monolityczny lepiej sprawdza się w przypadku dużych przestrzeni jak choćby sporej wielkości salon. Koszty obu systemów są porównywalne, dlatego nie wybiera się ich ze względu na oszczędności. Warto przedyskutować kwestię wyboru stropu z konstruktorem, a także sugerować się danymi zawartymi w projekcie.