Rośliny doniczkowe: Niedośpian

Niedośpian to roślina z rodziny akantowatych naturalnie występująca w Azji i Afryce. W naszym klimacie jej różne odmiany są chętnie uprawiane jako domowe rośliny doniczkowe, które w okresie letnim można wystawiać także na zewnątrz. Jednak należy mieć na uwadze, że temperatura powietrza nie powinna dla nich zasadniczo spadać poniżej 18 stopni, chociaż wyhodowano także odmiany bardziej tolerancyjne pod tym względem.

Główną ozdobą niedośpianu są jego liście występujące w różnych kolorach i intensywnie nakrapiane. Fioletowe kwiaty są niewielkie, jednak także posiadają swój urok, tym bardziej że występują w sporej ilości.

Warunki uprawy

Jak wszystkie rośliny doniczkowe także niedośpian jest prosty w uprawie, jeśli… zapewnimy mu odpowiednie warunki. Najważniejszym z nich będzie wilgotność. Najlepsze byłyby warunki szklarniowe, ale roślina może stać również po prostu na parapecie, powinna być jednak wtedy odpowiednio nawilżana przez spryskiwanie lub ustawianie na wilgotnym podłożu (kamykach).

Stanowisko powinno być słoneczne, ale należy unikać bezpośredniego słońca, dobrym miejscem będzie więc parapet okna północnego. Od strony południowej należy postawić niedośpian w pewnej odległości od okna. Zbyt duże nasłonecznienie w najlepszym przypadku sprawi, że liście nie będą odpowiednio wybarwione.

W okresie wiosenno-letnim podlewamy roślinę nawet co drugi dzień i nawozimy raz-dwa razy w tygodniu. Nie można dopuścić do przesuszenia, na które szybko reaguje. Nie wolno przesadzić także w drugą stronę, bo przelanie (stanie w wodzie) spowoduje gnicie korzeni. W okresie jesienno-zimowym wystarczy podlewanie dwa razy w tygodniu i nawożenie raz w miesiącu oraz zapewnienie temperatury około 18 stopni.

Aby niedośpian ładnie wyglądał, należy go często przycinać, formując go np. w kulę. Nieprzycinany będzie się wyciągał i tracił dolne liście.

Rozmnażanie

Przy rozmnażaniu trzeba już bezwzględnie zapewnić warunki szklarniowe, ale to akurat nie będzie trudne. Wczesną wiosną należy uzyskać z rośliny sadzonki wierzchołkowe i wstawić je np. do kubka z wodą, który przykrywamy folią, czyli wstawiamy go np. do foliowego woreczka, pamiętając o tym, by zapewnić dostęp powietrza. Gdy sadzonki się ukorzenią, możemy je przesadzić do doniczki z ziemią, którą także przykrywamy folią. Wcześniej należy (w celu zagęszczenia) urwać przyrosty, które się pojawiły. Folię zdejmujemy, gdy roślina przyjmie się i wypuści nowe liście. Niedośpian można także rozmnożyć poprzez nasiona, które znajdują się oczywiście w jego kwiatach.

Podsumowanie

Niedośpiany to nie najłatwiejsze w uprawie rośliny doniczkowe, ale nie należy ich także demonizować. Jeśli popełnimy błąd i roślina straci nawet wszystkie liście, to i taką można “ożywić” poprzez jej przycięcie. Powinna wtedy puścić nowe pędy, a my będziemy mogli się bardziej postarać i mieć satysfakcję, jeśli tym razem uda się osiągnąć cel. Niedośpian uratujemy także przez uzyskanie wierzchołków. I to nie tylko w okresie wiosennym. Wizualne walory, którymi dysponuje niedośpian, na pewno są warte tej odrobiny starań.

Dodaj komentarz