Optymalne warunki do rozwoju danego gatunku rośliny to wiele części składowych, które stosowane zgodnie z zaleceniami, umożliwiają otrzymanie pożądanego efektu. Kwiaty wyglądające jak perfekcyjny odlew i duże ciemnozielone liście – te cechy anturium sprawiają, że jest ona jedną z popularniejszych roślin doniczkowych w naszym kraju. Odkryta w połowie dziewiętnastego wieku w tropikalnej części Ameryki, zdobyła uznanie i do dziś cieszy się zainteresowaniem. Liczne odmiany hodowlane i niezwykła trwałość kwiatów (od czterech do nawet sześciu miesięcy) sprawiły, że anturium od lat jest stałą częścią ofert większości kwiaciarni.
Anturium jest rośliną pochodzącą z krajów tropikalnych, dlatego nadaje się do upraw domowych, gdzie temperatura wynosi od 18-20CC. Przechowywanie w pomieszczeniach o temperaturze niższej niż 15CC prowadzi do stopniowego chorowania rośliny i utraty jej naturalnego uroku.
Roślina wymaga stanowiska o świetle rozproszonym, dlatego nie należy ustawiać ich na oknach południowych. Żółknięcie liści i kwiatów może oznaczać, że stanowisko jest zbyt mocno nasłonecznione. Uprawa od stron południowych skutkuje osłabieniem rośliny, słabszym kwitnieniem i pogorszeniem kondycji całej rośliny. Najlepsze warunki dla rozwoju anturium to ustawienie w pobliżu okien wschodnich i zachodnich, bez narażenia ich na bezpośredni kontakt ze słońcem.
Podłoże pod anturium powinno być przepuszczalne, łatwo nagrzewające się, kwaśne, o porowatej gruboziarnistej strukturze. Ważne, aby gleba zapewniała dużą pojemność powietrza, która wymagana jest do prawidłowego rozwoju epifitów, którymi są właśnie liczne odmiany anturium. Zakwaszenie gleby można uzyskać poprzez dodanie rozdrobnionej kory sosnowej wymieszanej z kwaśnym torfem i kilkoma lub kilkunastoma procentami gliny w stosunku do objętości mieszanki. Dla poprawy stanu korzeni zaleca się dodanie węgla drzewnego, który działa antyseptycznie.
Nawożenie tego gatunku rośliny doniczkowej jest konieczne, a jego częstotliwość w głównej mierze zależy od rodzaju zastosowanego podłoża. Wymaga także umiarkowanego podlewania (tak, aby zapewnić stały dostęp do powietrza) wodą o temperaturze pokojowej oraz delikatnego zraszania liści. “Kwiaty flamingów”, jak również bywają nazywane ze względu na kolory i kształt kwiatostanów to żywa dekoracja, która wydaje się zbyt doskonale wykonana, by mogła być prawdziwa.