Pomaluj ściany dla lepszego samopoczucia

Pomaluj ściany dla lepszego samopoczucia

Jak wiemy, ogromne znaczenie w naszym życiu ma to, jaki kolor spodni lub bluzki dziś ubierzemy. Bardzo często, jak dowodzą naukowcy, ubieramy się w kolory takie, które oddadzą nasze samopoczucie. Podobnie także jest jeśli chodzi o wnętrza. TO, na jaki kolor pomalujemy ściany w pomieszczeniu, wpłynie na nasze zachowanie w nim.

W dzisiejszych czasach projektanci wnętrz mocno współpracują z naukowcami. Starają się opracować palety kolorów, dopasowanego do cech charakteru osoby która będzie dane pomieszczenie wykorzystywać. Jak twierdzi świat nauki, kolory oddziaływają praktycznie w taki sam sposób nawet na osoby z różnym charakterem. Oczywiście opracowano już ogólny model wpływu konkretnych kolorów na nasze samopoczucie. Są poparte latami doświadczeń i badań, zatem możemy być praktycznie pewni, że wspomniany wpływ barw na naszą psychikę rzeczywiście ma miejsce i jesteśmy w stanie to zauważyć.

Tak więc zacznijmy od standardów. Kolor niebieski, jest kolorem spokoju, czystości, i porządku. Dlatego tez dość często jest spotykany w łazienkach. Kolor zielony natomiast, a w szczególności jego pastelowe i żywe odcienie, powodują poczucie bezpieczeństwa i optyczne powiększenie pomieszczenia. Świetnie nadają się do małych pomieszczeń, do kuchni lub salonu.

Teraz skupmy się na kolorach, które mogą nas rozweselić, wprawić w lepszy nastrój. Otóż jednymi z lepszych kolorów na poprawę nastroju są żywa pomarańcza oraz czerwień. Barwy te wzbudzają pozytywne myślenie, dają energię i siłę do działania. Powodują jednak też brak możliwości skupienia się na konkretnych zadaniach, dlatego kolory te nie są polecane do pomieszczeń biurowych lub sypialni.

Jeśli natomiast czasem chcemy się posmucić, pomalujmy nasz kolor na chłodny, wyrazisty i ciemny kolor. Może t być brąz, ciemny niebieski, wiśniowa czerwień lub ciemny zielony. Kolory te uspokajają i pozwalają się wyciszyć. Świetnie nadają się na przykład do sypialni.

Pamiętajmy zatem, że każdy kolor wpływa na nas w odmienny sposób. Przez to powinniśmy długo rozmyślać nad planowaną zmianą koloru w którymś z pomieszczeń domu. Warto się zastanowić i poszukać dokładnych informacji, o wpływie danego koloru na nasze samopoczucie.

Dodaj komentarz