Poduszki jako element dekoracyjny

Aranżacja wnętrz polega nie tylko na ich malowaniu i wstawianiu mebli. Warto pomyśleć również o dekoracjach. Ozdoby z muszelek urozmaicą karnisz czy abażur, na stole można postawić wazon decoupage, a na kanapie położyć ładne poduszki.

Żeby nasze poduszki wyglądały jak najciekawiej warto jakoś je ozdobić. Można zacząć od obszycia ich tkaniną, na przykład taką jak satyna, szyfon czy tafta. Już na tym etapie da się tworzyć wzory. Wystarczy pomarszczyć materiał w taki sposób, żeby powstał chociażby kwiat. Oczywiście ważny jest nie tylko wybór rodzaju tkaniny, ale także odpowiedniego jej koloru. Zresztą nasze poduszki mogą mieć różne kolory.  Ważne, aby pasowały do pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Teraz można rozpocząć dekorowanie poduszek. Istnieją różne ciekawe techniki. Jedna z propozycji polega na doszywaniu koronki lub fragmentów innego materiału. Poza tym można też przyszyć frędzle. Obszywa się nimi całą poduszkę dookoła lub zostawia tylko na rogach.

W jaki jeszcze sposób można jeszcze udekorować poduszki? Na pewno poprzez przyszywanie lub naklejanie różnych rzeczy. Dobrze nadają się do tego cekiny, guziki, kryształki, koraliki itp. Jednak zanim zabierzemy się do pracy trzeba zaprojektować jakiś wzór. Jeżeli ktoś potrafi haftować, warto to wykorzystać podczas ozdabiania poduszek. Co prawda haftowanie wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale za to efekty będą imponujące. Istnieją jednak również jeszcze inne, mniej wymagające pomysły, na przykład nanoszenie na poduszki wzorów, które wystarczy do nich przyprasować. Trzeba tylko znaleźć ciekawe szablony w pasmanterii, włączyć żelazko i już można przystąpić do dekorowania. Poza tym można również kupić farby do malowania tkanin i samodzielnie stworzyć wyjątkowy wzór.

Niektórym z kolei najbardziej przypada do gustu pomysł polegający na przyklejaniu lub przyszywaniu do poduszek elementów z filcu lub małych maskotek. Żeby mieć ładne i oryginalne mieszkanie wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Wystarczy trochę dobrych chęci oraz wyobraźnia. Okazuje się, że całkiem samodzielnie można zrobić abażur czy narzutę, odnowić stare meble, a także wspaniale ozdobić poduszki, które będą wyjątkową ozdobą kanapy, łóżka czy fotela.

Dodaj komentarz