Łatwe odnawianie schodów, czyli nakładki i chodniki

Chodniki i nakładki na schody są bardzo praktyczne, ułatwiają korzystanie ze schodów, zapobiegają poślizgnięciom, a jednocześnie pełnią funkcje estetyczne. Warto więc je zakupić do naszego domu lub mieszkania dwupoziomowego, zwłaszcza wtedy gdy po schodach poruszają się dzieci czy osoby starsze.

W sklepach dostępne są chodniki na mb, które mogą mieć różną szerokość. Musimy dopasować ją do szerokości naszych schodów, lecz chodnik nie musi zasłaniać ich całych, lecz możemy go poprowadzić na przykład przez środek. Zanim kupimy tego typu chodnik, musimy także dokładnie wymierzyć, ile metrów bieżących będziemy potrzebować (liczymy w tym celu zarówno wymiary stopni jak i wymiary podstopni).

Dobrym rozwiązaniem jest także położenie na schodach nakładek schodowych. Na każdy stopień musimy położyć jedną nakładkę, na przykład w kształcie półokrągłym. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na chodnik czy na nakładki, musimy dokupić także narożniki, które będą uniemożliwiać ich przesuwanie. Zakłada się je na połączenie stopni z podstopniami, czyli z pionowymi elementami schodów między stopniami.

Chodniki i nakładki mogą mieć różne kolory i różne wzory, mogą być także jednolite. Różnią się one także między sobą fakturą, a poza tym mogą posiadać efektowne tłoczenia. Mogą wykonane być także z różnych materiałów (na przykład z syntetyków różnego rodzaju), mogą mieć różną grubość i różną długość włókien. Wygląd chodników lub nakładek możemy dopasować do koloru i stylistyki schodów, poręczy czy ścian.

Nakładki i chodniki dostępne w sklepach mogą nawiązywać do różnych stylów, na przykład nakładki w stylu nowoczesnym mogą mieć niebanalny, fantazyjny kształt, nakładki i chodniki w stylu minimalistycznym nie mają żadnych zdobień i mają jednolity kolor (na przykład szary, beżowy, biały), a nakładki i chodniki retro są stylizowane na starodawne. Wybór w sklepach jest oczywiście o wiele większy, każdy więc na pewno znajdzie coś, co mu odpowiada pod względem wzoru, koloru, stylu, faktury i tak dalej.

Dodaj komentarz