Oświetlenie idealne do ogrodu

W każdym ogrodzie znajduje się mnóstwo roślin. Drzewa i krzewy dominują swoją wielkością, dlatego też warto zastanowić się nad odpowiednim ich oświetleniem., aby podkreślić ich piękno i ogrom. Istnieje wiele sposobów i rodzajów oświetlenia, jakie mogą być stosowane w tym celu. Przede wszystkim należy zastanowić się jakie światło mają dawać lampy stosowane w takich miejscach. Co więcej trzeba przemyśleć natężenie światła ze względu na możliwość znajdowania się lampy w pobliżu okien domu. Kiedy już wszystkie te elementy zostaną dokładnie przeanalizowane i przemyślane, należy tylko podjąć decyzję co do rodzaju i wyglądu lampy, która ma oświetlać daną roślinę, krzew czy też drzewo. W przypadku niskich krzaków i zielenie znajdującej się tuż przy ziemi, wybór oświetlenia jest bardzo prosty.

Najczęściej spotykane są bowiem niewysokie oraz przenośne oprawy na szpikulcach. Można je wbić w ziemię w dowolnym miejscu, przykładowo wśród klombów, pod krzewami i tak dalej. Co się zaś tyczy drzew, ich wysokość zazwyczaj dosyć znaczna, narzuca w pewien sposób rodzaj stosowanego oświetlenia. Bardzo często bowiem stosuje się oprawy dogruntowe albo też zamontowane na podłożu oprawy reflektorowe. Takie oprawy, montowane przy pniach, kierują światło ku górze, doskonale ozdabiając i uwydatniając drzewo w ogrodzie.

Po zakończeniu ciężkiego i pracowitego dnia, miłym wieczornym akcentem może być spacer. Spacer po pięknym, ukwieconym ogrodzie wpływa na człowieka bardzo odprężająco, co poprawia w ten sposób także jego humor. Aby jednak móc bezpiecznie poruszać się nocą czy też późnym wieczorem po ogrodzie, należy podczas projektowania domu, pamiętać także o oświetleniu ogrodu. Musi ono być na tyle dobrze zaprojektowane, aby poza dodawaniem uroku całości, spełniało także funkcję oświetlania dróżek, alejek oraz akcentowało najpiękniejsze miejsca znajdujące się w ogrodzie.

W niektórych ogrodach spotkać można różnego rodzaju zbiorniki wodne. Są to między innymi oczka wodne, fontanny czy też baseny. Ich oświetlenie może być źródłem fenomenalnych efektów świetlnych, ostrzegających jednocześnie przed znajdującą się w nich wodą. W celu oświetlania zbiorników wodnych, stosowane są odpowiednie lampy i oprawy, przeznaczone do świecenia pod wodą. Szczególnym kryterium, jakie muszą spełniać tego typu lampy jest oczywiście wodoszczelność. W przypadku alejek i ścieżek znajdujących się w ogrodzie, ważne jest przede wszystkim oświetlanie ich w taki sposób, aby były one dobrze widoczne. W tym celu stosowane są najczęściej oprawy stojące po bokach ścieżek, wmontowane w murkach albo też w podłożu ścieżki i jej okolicach.

Dodaj komentarz