Nowoczesne oświetlenie w Twoim domu i ogrodzie

Posiadanie nowoczesnego oświetlenia w domu to rzecz, która może drastycznie poprawić wrażenie, jakie robi wystrój wnętrza. Z kolei, będzie to drastycznie poprawić wartość odsprzedaży miejsca, jak również jakość życia każdego mieszkańca domu. Teraz, ponieważ oprawy oświetleniowe przyczyniają się do rachunku za prąd, jest to również kwestia utrzymania i konserwacji domu. Co więcej, jest to czynnik, który może uczynić Twoje gospodarstwo domowe bardziej przyjaznym dla środowiska. Niezależnie od sposobu, w jaki na to patrzysz, jest to coś, co może odmienić Twoje gospodarstwo domowe. Oto pięć sposobów na stworzenie nowoczesnego systemu oświetlenia w Twoim domu.

Dostępne na rynku

Światła LED

Nie można mówić o współczesnym oświetleniu domu bez zastosowania oświetlenia LED. Po pierwsze, oprawy LED stanowią trzon współczesnego wystroju wnętrz. Po drugie, warto wziąć pod uwagę, że żarówki LED zużywają od 4 do 10 razy mniej energii niż ich żarowe odpowiedniki. Co najważniejsze, żywotność tych żarówek jest od 25 do 50 razy dłuższa. Oznacza to, że każda decyzja dotycząca wystroju wnętrza, którą podejmiesz, jest trwała, chyba że zdecydujesz się ją wymienić z jakiegoś innego powodu. Oznacza to również mniej konserwacji, widząc, jak będziesz musiał wymienić te żarówki rzadziej. Podsumowując, są korzyści w każdym aspekcie i bez jednego minusu.

Oświetlenie warstwowe

Kolejnym niesamowitym pomysłem jest wzbogacenie domu o warstwowy system oświetlenia. W ten sposób nigdy nie będziesz musiał uciekać się do używania lamp. Zamiast tego, będziesz miał oprawę dla każdej lokalizacji, aby czuć potrzebę umieszczenia lampy. Zaletą tego jest fakt, że tworzysz prostszy, bezpieczniejszy układ z równą (niektórzy powiedzieliby nawet, że lepszą) wydajnością. Największym minusem tego jest to, że trzeba zainstalować nowe oprawy, co wymaga dodatkowej pracy elektrycznej na sieci. Tak więc, zapytaj o wykwalifikowanego lokalnego elektryka i skontaktuj się z nim z planem. Konsultacje z nimi w tej sprawie są jeszcze ważniejsze, więc upewnij się, że zrobisz to dość wcześnie.

Stanowiska pracy

Stanowiska pracy z oświetleniem zadaniowym mogą pomóc zminimalizować ogólne zapotrzebowanie Twojego domu na światło funkcjonalne. Pomyśl tylko o tym, w jaki sposób światło jest wykorzystywane w Twojej przestrzeni życiowej. Jak dużo światła potrzebujesz przy stole jadalnym lub stoliku kawowym? Co najwyżej, światło jest potrzebne w łazience, przy toaletce, w warsztacie, w biurze domowym i w podobnych innych miejscach. Dlaczego więc upierać się przy instalacji intensywnego oświetlenia głównego w każdym pomieszczeniu? O wiele lepiej jest zidentyfikować kluczowe miejsca pracy w domu i skupić się na zapewnieniu im przyzwoitego światła zadaniowego. W ten sposób można mieć ciastko i zjeść je również. Dostajesz się do utrzymania widoczności na cały czas-wysoki, podczas gdy nie poświęcając nastrój obszaru.

Lampy podłogowe

Jednym z najbardziej innowacyjnych sposobów korzystania z opraw w swoim własnym domu jest zainstalowanie niektórych świateł podłogowych. Po pierwsze, ta metoda może łatwo uzupełnić każdy inny pomysł na światło w domu. Po drugie, jest to bardzo estetyczne i dostępne w wielu różnych wzorach. Należy pamiętać, że to również pomaga uczynić przestrzeń wydają się wyższe, szczególnie poręczne dla tych z niskich domów próbuje wizualnie manipulować przestrzeń. Teraz, ponieważ te światła są zainstalowane na podłodze w domu, zwykle wymagają minimalnej rozpiętości drutu i są dość proste w instalacji. To dodaje do pragmatyzmu i efektywności kosztowej ich instalacji. Tworzy to również wyjątkowe otoczenie w Twoim domu.

Oświetlenie stojące

Kolejną rzeczą, którą możesz rozważyć jest inwestycja w oświetlenie stojące. Sposób, w jaki one działają jest dość prosty, umieszczasz oprawę w rogu pokoju i pozwalasz jej promieniować na cały pokój. Inne niż to, można spróbować być bardziej innowacyjne i umieścić go w środku pokoju, jak kominek starych. Musisz spróbować i dowiedzieć się, jak układ domu będzie wyglądał z lampą stojącą i czy masz miejsce do oszczędzania. Lampy naścienne są z reguły bardziej odpowiednie jako rozwiązanie oświetleniowe dla osób o ograniczonej przestrzeni. Nie ma jednak powodu, dla którego oprawa oświetleniowa nie miałaby być wykorzystywana jako ozdoba. Tutaj lampy stojące nie mają sobie równych.

Podsumowując

Na koniec dnia, wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i układu domu. Chodzi o to, że bez zbadania niektórych z tych innowacyjnych opcji, możesz mieć problem z ustaleniem najlepszego sposobu na poprawę schematu oświetlenia w swoim domu. Oświetlenie warstwowe i podłogowe to raczej nie są standardowe rozwiązania, ale mogą nadać Twojemu domowi zupełnie nowy wymiar. Lampy stojące mogą wydawać się standardowe, ale wszystko sprowadza się do sposobu, w jaki ich używasz. Co do LED, cóż, naprawdę trudno się z tym nie zgodzić.

Sztuczki oświetleniowe, które pomogą Ci stworzyć atmosferę

Kiedy myślisz o przepływie przestrzeni, atmosferze i klimacie w swoim domu, oświetlenie może być jednym z najbardziej podstawowych elementów. Jaśniejsze światła mogą sprawić, że poczujesz się czujny i przebudzony, podczas gdy przyćmione, delikatniejsze światła mogą być relaksujące i skłaniające do snu.

Stwórz plan oświetlenia

Jeśli zaczynasz od zera lub przemeblowujesz pokój, stwórz mini brief lub plan oświetlenia, który zajmie się najważniejszymi kwestiami. Zastanów się, jakie czynności są wykonywane w poszczególnych pomieszczeniach (jedzenie, relaks, praca), jakie są kluczowe cechy pomieszczenia, które chcesz podkreślić i jakie granice architektoniczne musisz wziąć pod uwagę. Rozważ styl, skalę, moc, a nawet temperaturę barwową świateł, zanim zaczniesz się spieszyć z decyzjami projektowymi. Wczesne planowanie pozwala uniknąć bólu głowy i pośpiechu przy podejmowaniu decyzji w ostatniej chwili.

Warstwowe oświetlenie

Zastosuj warstwowe podejście do oświetlenia, używając różnych źródeł światła na różnych poziomach, aby stworzyć atmosferę i zainteresowanie w pomieszczeniu. Użyj oświetlenia, aby jak najlepiej wykorzystać wielkość i kształt pomieszczenia – oświetlenie skierowane do góry sprawia, że pokój wydaje się większy, nisko zawieszone wisiorki stworzą iluzję wysokości, a skupiska oświetlenia sprawią, że duże pokoje wydadzą się przytulniejsze.

Upewnij się, że oświetlenie jest pomocne

Zastanów się, jakie zadania możesz wykonywać w każdym z pomieszczeń, w których oświetlenie może Ci pomóc lub na nie wpłynąć. Gotowanie wymaga bardziej skoncentrowanego oświetlenia, dlatego przydatna jest kombinacja jasnych opraw typu downlight i oświetlenia wnękowego, w szafkach i nad blatami kuchennymi. Do czytania lepsze jest elastyczne i kierunkowe oświetlenie skierowane z dala od Ciebie. Proszówki wymagają kombinacji świateł bocznych. Ściemniacze szybko staną się Twoim nowym najlepszym przyjacielem, zapewniając energooszczędny i skuteczny sposób na szybką zmianę atmosfery i ciepła w pomieszczeniu.

Ostrożnie wybieraj żarówki

Żarówki, które wybierzesz powinny być czymś więcej niż tylko przemyśleniem, wyścigiem przez supermarket, kiedy zdasz sobie sprawę, że się przepaliły. Powinieneś rozważyć następujące kwestie:

  • Jak jasnej przestrzeni potrzebujesz (waty)
  • Jaką atmosferę chcesz osiągnąć (temperatura barwowa, np. niższa temperatura jest bardziej podobna do światła świec, podczas gdy wyższe temperatury są bardziej zbliżone do błękitnego nieba na zewnątrz)
  • Czy należy brać pod uwagę wydajność energetyczną (dla częściej używanych świateł)
  • Czy starasz się nadać projektowi lub ogniskowej charakter (za pomocą skali, kształtu lub kolorów)?

Użyj oświetlenia punktowego, aby podkreślić swoje ulubione produkty

Użyj oświetlenia, aby subtelnie (lub nie tak subtelnie) skupić się na charakterystycznej ścianie, elemencie architektonicznym lub kluczowym elemencie wyposażenia (takim jak mahoniowa skórzana sofa lub fotel ze skrzydłami). Lampy zamontowane na ścianie, symetrycznie rozmieszczone po obu stronach lustra nad kominkiem, dodadzą pomieszczeniu ciepła, wyrafinowania i elegancji.

Spraw, aby Twoi goście czuli się mile widziani

Reflektory punktowe dobrze sprawdzą się umieszczone na środku stołu jadalnego, aby przyciągnąć gości.

Oświetlaj drogę w nocy

Nocne przerwy w łazience pogarsza ostre oświetlenie, które powoduje chwilową ślepotę po naciśnięciu włącznika. Zainwestuj w kierunkowe oświetlenie na poziomie podłogi w korytarzach, klatkach schodowych i łazience, aby stworzyć subtelne ciepło i wskazówkę.

Mniej znaczy więcej

Utrzymuj spójność motywów, schematów kolorystycznych i wykończeń materiałowych w całym domu, szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie. Zbyt wiele różnych stylów w nikczemnym szyku w całym domu może być mylące dla oka i wywoływać niepokój. Neutralne, jasne odcienie otworzą przestrzeń i sprawią, że będzie się ona wydawać większa, kolorowe akcenty (np. poprzez abażury) dodadzą zainteresowania, a ciemniejsze odcienie dodadzą odrobinę luksusu i przytulności. Zachowaj prostotę i spójność.

Czas leci, a niewiele osób rejestruje zużycie żarówek. Prawdopodobnie kupiłeś mniej żarówek, ponieważ właśnie wtedy wszedł w życie ogólnoeuropejski zakaz importu i produkcji żarówek halogenowych. Sklepy mogą sprzedawać stare żarówki halogenowe – dlatego wciąż można je znaleźć – i nadal istnieją specjalistyczne żarówki halogenowe w lampach bezpieczeństwa, piekarnikach i okapach kuchennych. Jednak to właśnie uniwersalne żarówki LED wiodą prym pod względem wydajności, trwałości i wszechstronności.

Dlaczego zakup żarówek LED ma sens

Świetlówki kompaktowe (CFL) były jedną z pierwszych energooszczędnych alternatyw. Pierwsi użytkownicy narzekali na jej zimne światło i czas potrzebny do zapalenia. Następnie pojawiła się żarówka LED, która wyprzedziła CFL i obecnie pewnie przewodzi na rynku – można dostać żarówki LED dla prawie wszystkich opraw i rozmiarów. Tradycyjna żarówka halogenowa wystarcza na około dwa lata, a przy trzygodzinnym dziennym użytkowaniu – na około 2000 godzin.

Oszczędność emisji dwutlenku węgla dzięki żarówkom LED

Na każdą tradycyjną żarówkę halogenową, którą zamienisz na żarówkę LED o podobnej jasności, oszczędzasz około 5 kg emisji CO2. Wymieniając wszystkie żarówki w swoim domu na alternatywne źródła LED, oszczędzasz około 63 kg emisji CO2.

Przewodnik zakupu żarówek LED – na co zwrócić uwagę

Większość opakowań żarówek LED zawiera wiele informacji, które pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiednią żarówkę – każdy ma inne upodobania. Na opakowaniach często podany jest kolor żarówki oraz przybliżony odpowiednik LED w watach, np. 40W, 60W lub 100W.

  • ciepły to kolor żółty, idealny do sypialni, salonów i jadalni
  • chłodny daje bardziej niebieskie, ostre światło. Może być preferowane w kuchniach, łazienkach i pomieszczeniach biurowych, gdzie potrzebne jest dobre oświetlenie do wykonywania zadań.
  • światło dzienne jest “najzimniejsze” i zbliżone do czystego światła białego, często używane przez profesjonalnych fotografów do podświetleń.
  • kąt wiązki: Większość żarówek domowych będzie szerokokątna; możesz potrzebować węższego reflektora do lamp biurkowych, uplighting i tak dalej
  • zmiana koloru. Niektórzy twierdzą, że diody LED sprawiają, że kolory zmieniają odcień. Jeśli sprawdziłeś wszystkie powyższe i masz problemy, może to być spowodowane niskim oddawaniem barw przez żarówkę LED. Nie jest to bardzo częsty problem z najnowszymi diodami LED; poszukaj żarówki o wyższym oddawaniu barw, aby kolory były bardziej zróżnicowane.

Jak oświetlenie może wpłynąć na atmosferę w Twoim domu.

Bez względu na to, czy masz gości na przyjęciu, czy właśnie skończyłeś stresujący dzień w pracy i nie mogłeś się doczekać, by rozsiąść się wygodnie na sofie, gdy tylko przekroczysz próg domu, oświetlenie w Twoim domu może mieć bezpośredni wpływ na atmosferę, jaką tworzy. Kiedy decydujesz się na oświetlenie do swojego domu, może to być przytłaczające z ilością do wyboru. Nie martw się, mamy kilka pomysłów i przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci stworzyć idealną atmosferę w Twoim domu.

Zaproszenie – wejdź do środka

Kiedy chcesz stworzyć przyjazną atmosferę w swoim domu, rozmieszczenie oświetlenia jest bardzo ważne. Chociaż efekt będzie bardziej dramatyczny w miesiącach zimowych, kiedy tracimy światło wcześniej w ciągu dnia, możesz sprawić, że Twój dom będzie wyglądał zachęcająco, umieszczając lampy blisko okien, aby wyglądał przytulnie. Coś takiego jak lampa podłogowa umieszczona przy oknie może stworzyć ten efekt.

Relaks – odciążenie

Miałeś pracowity dzień w pracy i chcesz się odprężyć, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Prawdopodobnie widziałeś je pojawiające się we wszystkich nowych, modnych barach i restauracjach. Mówimy o żarówkach filamentowych – które są dostępne w różnych stylach i najlepiej powiesić je na suficie przy użyciu czegoś takiego jak sufitowy wisiorek. Z ich ciepłą barwą i ciekawym

i ciekawym wzornictwem, tworzą one bardzo relaksującą atmosferę, pozwalając Ci się odprężyć po powrocie do domu. Upewnij się, że zainstalowałeś ściemniacz, abyś mógł regulować intensywność światła – zbyt wiele odblasków sprawi, że Twoje oczy nie będą miały szansy na odpoczynek.

Jasne światło – kiedy go potrzebujesz

Jednym z miejsc, w których potrzebujesz światła, jest kuchnia. Nie tylko potrzebujesz światła, aby przygotować jedzenie i poruszać się wokół mnóstwa drzwi i szuflad, kuchnia jest często miejscem zgromadzeń, gdy masz gości w swoim domu. Zastosowanie jasnego i żywego oświetlenia pomaga stworzyć atmosferę, która zachęca ludzi do rozmowy. Lampy LED w kuchni są dobrym wyborem, ponieważ są bardzo uniwersalne i dają żywe światło. Można je stosować w tradycyjnej formie żarówki lub w czymś takim jak LEDowy pasek, który można umieścić pod szafkami kuchennymi, aby oświetlić blat roboczy.

Nadeszło lato – Garden Party!

Przychodzi taki czas, kiedy trzeba sprawić, aby zewnętrzna strona domu była równie zachęcająca jak wewnętrzna. W miesiącach letnich zazwyczaj organizujemy przyjęcia w ogrodzie i grille, które wymagają oświetlenia, gdy słońce zaczyna przygasać w te ciepłe noce. Jest to świetna okazja do wykorzystania oświetlenia słonecznego, ponieważ oszczędza Ci pracy związanej z szukaniem i rozwijaniem przedłużaczy, które mogą stać się zagrożeniem, jeśli wspaniała brytyjska pogoda nagle się zmieni. Zastosowanie lamp solarnych w ogrodzie tworzy wspaniałą atmosferę imprezy, ponieważ oznacza, że nie będziesz musiał się pakować i wchodzić do domu, gdy tylko zajdzie słońce.

Romantyczna atmosfera?

Może chcesz uraczyć swojego partnera domowym posiłkiem przy stole w jadalni? Możesz użyć tradycyjnej świecy na stole, aby stworzyć przytulną atmosferę, ale i tak będziesz potrzebować dodatkowego światła w jadalni. Chcesz mieć wystarczająco dużo światła, abyś mógł zobaczyć, co jesz i wystarczająco delikatne, aby nadać romantyczny nastrój. Jak sugerowano wcześniej, przełącznik ściemniacza jest doskonałym sposobem na osiągnięcie tego efektu, dzięki czemu można łatwo kontrolować intensywność światła. Ponadto, ustaw lampy tak, aby światło rozchodziło się równomiernie po stole, dzięki czemu jedno z Was nie pozostanie w cieniu.

Dodaj komentarz