Małe kobiece mieszkanie – jak je urządzić?

Małe, jednopokojowe mieszkania czy kawalerki to najczęstszy wybór młodych kobiet, które mieszkają same w dużym mieście. To tańsze i praktyczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla pań, które dopiero rozpoczęły swoje kariery i na nich się skupiają. Mały metraż nie oznacza jednak, że kawalerki nie mogą być wygodne, czy stylowo urządzone. Jak zagospodarować mały metraż? Jakich dodatków użyć, aby małe mieszkanie zmieniło się w przyjemne, kobiece gniazdko, do którego przyjemnie jest wracać?

Jak urządzić stylową, kobiecą kawalerkę?

Po pierwsze, nasze mieszkanie czy dom powinny być naszym azylem. Warto więc poświęcić wystarczająco czasu na spokojne i dokładne obmyślenie planu tego, jak je umeblować i jakich dodatków użyć. Po całym dniu pracy, czy wykładów, nie jest zbyt przyjemnym wrócić do zagraconej kliki, która ze względu na kiepskie zagospodarowanie wiecznie wygląda na nieuporządkowaną. Każdy potrzebuje przestrzeni do tego, aby odpocząć i się zrelaksować. Odpowiednio urządzone mieszkanie jest więc bardzo ważną kwestią. Zwłaszcza teraz, gdy wielu z nas pracuje z domu, organizacja i zadbanie o przyjemną atmosferę w mieszkaniu stało się jeszcze ważniejsze.

Urządzenie małego mieszkania na pewno stanowi duże wyzwanie. To o czym należy pamiętać w pierwszej kolejności, to funkcjonalność, a także optyczne powiększenie przestrzeni, dzięki różnym użytym trikom. Zaczynając od podstaw, jeśli szykujemy się na remont mieszkania albo urządzenie go od stanu surowego, odpowiednio dobrane kolory ścian potrafią sprawić ogromną różnicę. Najlepiej trzymać się jasnych, stonowanych barw, jak biel, szarość i pastele. Użycie pstrokatej tapety na wszystkich ścianach na pewno nie jest dobrą opcją i prędzej czy później przyprawi o ból głowy. Wszelkie wzory i wyraźniejsze akcenty kolorystyczne mają jednak swoje miejsce w formie dodatków, takich jak koce, poduszki, dywaniki, obrazy i zdjęcia na ścianach oraz zasłony. Miłośniczki panterki, czy kwiatowych wzorków nie muszą z nich całkowicie rezygnować, jednak rozważniejszym wyborem niż tapeta w ciapki, będzie wzorzyste puzderko na biżuterię.

Jak zabrać się do organizacji i przechowywania?

Przede wszystkim, w małym mieszkaniu wszystko musi mieć swoje miejsce, aby uniknąć efektu schowka na bibeloty. Kawalerka oczywiście dużo szybciej będzie wyglądała na zagraconą niż większe mieszkania. Ważne więc, aby znaleźć odpowiedni system przechowywania wszystkiego, od przypraw i jedzenia, po biżuterię, ubrania i kosmetyki. Kluczem do sukcesu będzie tutaj zrozumienie, że kawalerka to jeden pokój, który musi spełnić kilka różnych funkcji. To salon, sypialnia, kuchnia, jadalnia i często także biuro. Ważne więc, aby np. wybrać stół, przy którym będzie można przyjąć gości, przygotować kolację, odpisać na maile, a także pomalować paznokcie. Jeśli stół ma służyć także za biurko, musi być dobrze oświetlony, a najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiednia lampa sufitowa, która nie zajmuje cennej powierzchni użytkowej.

Łóżko najlepiej zastąpić wygodną kanapą z funkcją spania. Po jej złożeniu otrzymujemy miejsce na domowe ćwiczenia, wieczór z planszówkami i większą liczbą znajomych, czy po prostu rozwieszenie prania, które nie zmieściło się w łazience. Kanapy tego typu często posiadają też funkcję schowka, co jest idealnym rozwiązaniem na przechowywanie pościeli i koców. Ze względu na taką wielofunkcyjność oraz intensywne użytkowanie, to jeden z mebli, na których nie warto oszczędzać.

Aby dodać mieszkaniu kobiecych akcentów, wykorzystać warto np. miejsce na szafie, gdzie w ozdobnych pudełkach schować możemy akcesoria, czy buty. Na parapecie postawić można książki, tworząc w ten sposób małą biblioteczkę ozdobioną różnymi drobiazgami, lub lusterko i koszyczek z kosmetykami, tworząc w ten sposób toaletkę. Podobną funkcję pełnić może także lustro powieszone nad komodą, jeśli znajdzie się na nią miejsce. Lustro optycznie powiększy pomieszczenie, a komoda pozwoli na przechowywanie większej ilości rzeczy, niż tylko sama szafa.

Dodaj komentarz