Małe jest piękne, czyli jak mieć namiastkę ogrodu, gdy nie mieszkamy w domu?

Małe jest piękne, czyli jak mieć namiastkę ogrodu, gdy nie mieszkamy w domu?

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu z ogrodem, jednak nie zawsze to marzenie można w pełni zrealizować. Wiadomo, że nie każdy ma fundusze na ten cel, a i możliwości bywają przeróżne. Z drugiej jednak strony, nawet bardzo mała przestrzeń ma ogromny potencjał, który można odpowiednio wykorzystać. Ogromne znaczenie ma samo podejście do wprowadzania zmian, ale także i kreatywność. Połączenie jednego i drugiego sprawia, że każdy będzie mógł mieć namiastkę ogrodu w swoim otoczeniu, nawet jeśli do dyspozycji posiada jedynie balkon w bloku.

Ogród na tarasie

Posiadanie tarasu, nawet jeśli nie jest zbyt duży, sprawia, że można na nim będzie urządzić swój mini ogród. W tym celu warto wykorzystać balustradę, a nawet do jednej z części przymocować drewnianą przeplatankę, którą zakupimy w markecie budowlanym. Przy takim płotku można postawić podłużną donicę, a w której umieścimy pnącze. Już w pierwszym roku zrobi się naprawdę zielono, ponieważ zacznie porastać taki płotek. W ten sposób, przy niskim nakładzie pieniędzy można zadbać, by taras nabrał zielonego koloru, a siedzenie na nim było maksymalnie przyjemne. Tym większe ma to znaczenie, że często właśnie tak można ochronić się przed wiatrem, jak i również sprawić, że poczujemy się naprawdę komfortowo. Ponadto to rozwiązanie nie zabiera zbyt dużo miejsca, dlatego z powodzeniem sprawdzi się nawet na bardzo ograniczonych przestrzeniach. Taras to także opcja, która umożliwia przywieszenie kwiatów do ściany, pod warunkiem, że znajdziemy ciekawe wiszące donice. Alternatywą będzie półka, na której można będzie poustawiać donice z roślinami i cieszyć się ich pięknym widokiem. Oczywiście zawieszanie donic na balustradzie to także interesujące rozwiązanie. Nawet przy bardzo małej przestrzeni można będzie przekonać się o tym, że ustawiając stół z krzesłami lub ławką, można w przyjemnym otoczeniu poczytać wieczorem książkę, czy wypić poranną kawę.

Jak mieć piękny balkon?

Bardzo wiele osób zakłada, że aby mieć piękny balkon należy zainwestować ogromną sumę pieniędzy właśnie na ten cel. Oczywiście, wiele produktów jest drogich, jednak czasami jest to kwestia odpowiedniego podejścia, jak i również kreatywności, by móc cieszyć się wspaniałą przestrzenią do odpoczynku. Balkon nie jest dużą przestrzenią, dlatego połączenie tego, co praktyczne, z tym co estetyczne, da wspaniałe efekty. Doskonale sprawdzają się tutaj doniczki zawieszone na balustradzie, ponieważ można w nich posadzić surfinie, jak i również zioła, które w późniejszym czasie wykorzystamy w kuchni. Niewątpliwie duże znaczenie mają także meble, które zapewniają komfort, jednocześnie nie zajmują zbyt wiele czasu. Tutaj warto postawić nie tylko na te rozkładane, ale przede wszystkim na takie, które posiadają miejsce do schowania poduszek, same stanowiąc dodatkową przestrzeń do siedzenia. Szukanie na każdym kroku przeróżnego rodzaju patentów powoduje, że nawet bardzo malutki balkon, będzie mógł mieć pewnego rodzaju urok. Posiadanie pięknego balkonu to przede wszystkim utrzymanie na nim czystości. Warto pozbyć się przedmiotów, które zajmują przestrzeń. Często trzymamy tam stare kwiaty, ale również rowery, wózki i inne podobne przedmioty. Koniecznie należy uporządkować tę przestrzeń, a zyska nie tylko nasze poczucie komfortu, ale również wizualnie sam balkon będzie ładnie się prezentował od strony ulicy. Piękny balkon to oczywiście rośliny całoroczne, które za każdym razem prezentują się cudownie. Niezależnie od tego, jak na początku zakładaliśmy ich obecność, to jednak można mieć sporo roślin, pod warunkiem, że będą znajdowały się na balustradzie, ale również w wiszących donicach przy ścianach. Dodatkowym rozwiązaniem będzie delikatne oświetlenie, tutaj można zdecydować się zarówno na lampy, jak i świece. Oczywiście warto je przymocować, bądź też chować za każdym razem, by nie sprawiały problemy przy większym wietrze.

Zimowy ogród

Posiadając dom, ale bardzo często i większe mieszkanie, często wydziela się przestrzeń, która jest oszklona, jak i również, w której znajdują się przeróżnego rodzaju rośliny. Często jest to przestrzeń, która oddziela ogród od salonu, dlatego że można do niej przenieść rośliny na czas zimowy. Oczywiście, jeśli ktoś nie posiada ogrodu, a mimo to ma wydzielą przestrzeń właśnie na teki miejsce, można będzie ją ciekawie wykorzystać. Doskonale sprawdzi się tam wysoki kwietnik, w którym umieścimy rośliny. Ponadto dla wielu osób to doskonała okazja do umieszczenia bardzo dużego beniaminka, albo bonsai. Duże znaczenie ma nie tylko to, jak dużą przestrzeń posiadamy do swojej dyspozycji, ale jak ona zostanie zagospodarowana. Zdarza się, że zbyt wiele roślin powoduje tłok, przez to całość nie prezentuje się byt atrakcyjnie, dlatego warto postawić na ich jakość. Jeśli będą odpowiednio rozmieszczone, to automatycznie można będzie mieć wspaniały widok z salonu. Nie każdy lubi mieć rośliny, które będą porozstawiane po wszystkich pomieszczeniach, dlatego taki ogród zimowy, będzie mógł być w pełni satysfakcjonujący.

Piękne rośliny w naszym salonie

Posiadanie pięknego salonu wcale nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Bardzo często wystarczy pomysł na realizację, jak i troszkę kreatywności, by niskimi nakładami pieniędzy można było wyczarować przepiękne wnętrze. Oczywiście salon może mieć przeróżną powierzchnię, o czym także należy pamiętać. Dlatego nie zawsze można mieć miejsce na to, by postawić donice z kwiatami w takiej ilości, jak pierwotnie to zaplanowaliśmy. Z drugiej jednak strony świetnie sprawdzają się kwietniki, ponieważ można umieścić donice na różnych wysokościach, tym samym eksponując je w swoim salonie. Za każdym razem wprowadzenie roślin do wnętrza sprawia, że ono samo zaczyna prezentować się naprawdę ciekawie. Nawet jeśli posiadamy mebli i dodatki, które w pełni nam odpowiadają, to jednak pojawienie się kwiatów nadaje przytulności, sprawia, że chcemy przebywać w takim salonie nie tylko we własnym gronie, ale również zapraszać tam gości. Salon jest pewnego rodzaju wizytówką każdego domu i mieszkania, dlatego urządzając go, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy jest modny, ale przede wszystkim czy przebywanie w nim jest w pełni komfortowe. Każdy może mieć wnętrza, w których będzie się cudownie czuł, pod warunkiem, że zadba o właściwe dodatki, również te w formie roślin.

Mieszkanie z ogródkiem

Zdarza się, że mieszkanie posiada bardzo malutki ogródek, dlatego warto wykorzystać tę przestrzeń, by móc stworzyć naprawdę interesujące miejsce do odpoczynku. Oczywiście nawet jeśli ten ogródek jest maksymalnie malutki, to i tak uda się wyczarować coś pięknego. Przede wszystkim należy pomyśleć nad tym, ile miejsca do siedzenia potrzebujemy. Dla jednych doskonałym rozwiązaniem będzie stół z krzesłami, podczas gdy innym wystarczy jedynie ławka. Nie ma znaczenia, jakie były plany do tej pory, ponieważ w dowolnym momencie można będzie je zmienić między innymi za pomocą aktualnych promocji i ofert, które pojawiają się w sklepach meblowych. Przy miejscu do siedzenia można umieścić donice z kwiatami, ale równie dobrze można będzie je powiesić. Wiadomo, że przy małych przestrzeniach, wieszanie sprawdzi się właściwie za każdym razem. To świetna oszczędność miejsca, jednocześnie gwarancja, że całość będzie prezentowała się wspaniale.

Jak dbać o rośliny?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że właściwie każdy lubi otaczać się roślinami. Nawet jeśli na początku twierdzimy, że cenimy sobie minimalizm, to jednak bardzo wiele będzie się tutaj mogło pozmieniać. Warto pamiętać, że już na etapie wybierania najlepszych roślin warto mieć wiedzę na temat tego, gdzie najlepiej rosną, ale także czy są odporne na zmianę temperatury. Doskonale sprawdzają się rośliny całoroczne, ponieważ zwykle są proste w obsłudze, nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji. Dbanie o rośliny to regularne podlewanie, o którym należy pamiętać. Wiadomo, że oczekiwania bywają naprawdę przeróżne, jednocześnie już na etapie dobierania roślin warto sprawdzić, jak o nie właściwie dbać. Wiadomo, że jedne wymagają codziennego podlewania, podczas gdy inne będą mogły żyć bez wody przez wiele tygodni. Dlatego w zależności od własnych preferencji i oczekiwań można będzie zdecydować się na rośliny, które będą nam odpowiadały.

Mało miejsca na rośliny- co zrobić?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, jak ma prezentować się dana przestrzeń, w której naprawdę jest mało miejsca. Wiadomo, że nie każdy ma duże tarasy czy ogrody, jednak namiastkę można będzie stworzyć sobie właściwie wszędzie. Nawet jeśli do dyspozycji mamy bardzo mały balkon, w dowolnym momencie można będzie umieścić wiszące donice, jak i również te na balustradę. W efekcie uda się zbudować prawdziwą ścianę z roślin, a całość będzie się prezentowała naprawdę ciekawie. Nawet bardzo malutki balkon ma możliwość ciekawego zagospodarowania przestrzeni, ponieważ naprawdę duże znaczenie ma tutaj kreatywność. Ozdoby i rośliny, które będą powieszone, nie tylko nie zajmują miejsca, ale przede wszystkim wprowadzają ciekawy klimat. Ponadto z powodzeniem można postawić na meble modułowe, które można składać, ale przede wszystkim takie, które w dolnej części posiadają miejsce do przechowywania. Można tam schować nie tylko koce, poduszki, ale również zabawki dla dzieci. Z pewnością umiejętne zagospodarowanie całej przestrzeni sprawi, że można będzie w przyjemny sposób spędzać tam czas wolny. Już dziś warto sprawdzić, co nas interesuje, jakie mamy oczekiwania, a przekonamy się, że w każdej przestrzeni uda się stworzyć namiastkę ogrodu.

Ogród wertykalny!

W ostatnim czasie coraz więcej osób przekonuje się do tego, że jednak powieszenie ozdób, roślin na ścianie czy płocie sprawdza się idealnie. Niezależnie od tego, jak na to patrzyło się wcześniej, to jednak można będzie zmienić swoje zdanie. Niewątpliwie duże znaczenie ma tutaj to, że cenimy sobie obecność roślin w naszym otoczeniu, z drugiej strony chcemy je mieć nawet jeśli mamy do swojej dyspozycji małą przestrzeń. Ogród wertykalny to pewnego rodzaju alternatywa dla klasycznych kwietników. Otóż całość jest kompozycją, która znajduje się na ścianie. Osoby, które bardzo cenią sobie obecność roślin, mogą przekonać się o tym, że dla nich samych będzie to bardzo ważną kwestią. Już dziś można zapoznać się z odpowiednimi elementami, które bez problemu można przytwierdzić do ściany, a następnie posadzić tam rośliny. W przypadku balkonu może to być bluszcz czy drobne kwiatki jak pachnący groszek. Natomiast bardzo wiele osób decyduje się na to, by umieścić takie elementy w swojej kuchni, ponieważ z powodzeniem można tam posadzić zioła, które wykorzysta się do swoich posiłków. To świetna okazja, ponieważ nawet jeśli ktoś chciałby jedynie drobnych zmian, to będzie mógł przekonać się o tym, że dla niego samego będzie to wspaniały efekt. W późniejszym czasie można nie tylko zmienić rośliny, które będą się tam znajdowały, ale przede wszystkim przekonać się o tym, że taka forma ogrodu wspaniale się prezentuje właściwie zawsze. Odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów sprawia, że można ukryć płot, ale również brzydką ścianę. Dlatego ogród takiego typu cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Na jakie rośliny postawić?

Od czasu do czasu każdy chciałby coś zmienić w swoim otoczeniu. Wiadomo, że nie zawsze mamy duży budżet, a często nawet bardzo drobne zmiany będą mogły sprawić, że całość będzie się prezentowała ciekawie. Doskonale sprawdzają się między innym rośliny, które są całoroczne, ponieważ to jeden wydatek na długi czas. Oczywiście jeśli postawimy na dużą donicę, można z drutu zrobić stelaż i puścić po nim bluszcz, który także ma swój urok. Doskonale sprawdzają się bukszpany czy też berberysy, ponieważ są łatwe w utrzymaniu, jednocześnie doskonale prezentują się w przeróżnych miejscach i nie są zbyt wymagające. Rośliny, na które warto postawić to między innymi Zamia lub kaktus, które sprawdzają się między innymi w ogrodzie zimowym, jednak równie dobrze będą prezentowały się w salonie. Niewątpliwie ich specyficzny wygląd, a jednocześnie łatwość w pielęgnacji jest tutaj na plus. Wiadomo, że doskonale prezentują się także paprotki, aloesy, jednak one będą wymagały nie tylko odpowiedniego nasłonecznienia, jak i również regularnego podlewania. Wybierając rośliny, należy zdecydować się na takie, które sprawdzą się przy konkretnych warunkach, ale jednocześnie należy pamiętać o tym, że regularność podlewania i nasze zaangażowanie w pielęgnacje będą odgrywały tutaj duże znaczenie.

Czy ogród musi być drogi?

Istnieje przekonanie mówiące o tym, że właściwie każdy ogród musi być drogi w utrzymaniu, ponieważ już jego założenie jest związane z bardzo dużymi kosztami. Prawda jest taka, że duże znaczenie ma nie tylko to, kto będzie stawał za projektem, ale przede wszystkim, jak będzie realizowany. Koniecznie należy pamiętać, że jeśli korzystamy z usług profesjonalisty, to jednak sam projekt będzie kosztowny, a później również realizacja. Oznacza to, że samodzielne wykonanie będzie znacznie tańsze. Wiadomo, że jeśli ktoś samodzielnie nie posiada wiedzy z zakresu poszczególnych roślin i projektowania, może wspierać się programami, które są dostępne na rynku. Oczywiście warto wiedzieć, że inwestując w tego typu rozwiązanie, jest to jeden projekt, który będzie cieszył oko, dlatego dla wielu wydatek na profesjonalistę jest pewnego rodzaju inwestycją. Tym większe ma to znaczenie, że w dowolnym momencie można będzie przystąpić do realizacji, samodzielnie zakupić rośliny i wszystko zrobić, co jednak będzie sporą oszczędnością pieniędzy. Koniecznie należy już dziś zobaczyć, jak podchodzimy do takich wydatków, ale także jak samo zapatrujemy się na późniejszą realizację. Wydatki związane z ogrodem wcale nie muszą być duże, pod warunkiem, że ktoś dokładnie sobie wszystko przemyśli, jak i również racjonalnie podejdzie do wdrożenia planu w życie.

Jak dbać o mały ogród?

Niezależnie od tego, jak duży ogród posiadamy, to jednak regularne zadbanie o niego będzie miało kluczowe znaczenie dla jego wyglądu. W praktyce będzie to oznaczało, że nawet jeśli bawi nas samo urządzanie, to wybierając rośliny, warto pamiętać, że o niektóre należy naprawdę bardzo często dbać. Z drugiej jednak strony, jest wiele roślin, które rosną wolno, nie ma konieczności częstego podlewania czy przycinania, tym samym może to być opcja dla zapominalskich. Stawiając na rośliny całoroczne, można odnieść wrażenie, że one zawsze prezentują się ciekawie. Co więcej, w późniejszym czasie nie tylko można dokupić kolejne, ale również przyciąć czy rozsadzić takie, które już mamy. Z roku na rok coraz modniejsze są także wymiany, ale także wydawanie tego, czego ma się zbyt dużo. W efekcie właściwie każdy może mieć wspaniały ogród, czy mikro ogród, bez inwestowania dużej sumy pieniędzy. Najczęściej kluczowe znaczenie ma kreatywność, jak i również właściwe zagospodarowanie przestrzeni. Odpowiednie nastawienie sprawi, że zarówno projektowanie, jak i późniejsza realizacja staną się naprawdę przyjemne.

Dodaj komentarz