Krzewy owocowe – które z nich możesz posadzić na wiosnę?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Z tego powodu warto już teraz zaplanować pierwsze ogrodowe prace, które możesz za kilka tygodni zacząć wykonywać. Czynności te mogą dotyczyć nie tylko ogólnej pielęgnacji ziemi, krzewów i drzew, ale również sadzenia nowych roślin. Jeżeli planujesz posadzić krzewy owocowe, to marzec będzie tu odpowiednim miesiącem dla roślin wrażliwych na mrozy. Które krzewy można już niedługo posadzić? I od czego warto rozpocząć pielęgnację ogrodu po zimie? Odpowiadamy!

Pierwsze prace porządkowe po zimie

Zima to najspokojniejszy okres w ogrodnictwie. Gdy zatem zbliża się ku końcowi, warto nieco zweryfikować stan narzędzi ogrodniczych i w razie potrzeby poddać je konserwacji lub naprawie. Oprócz tego luty to dobry moment na sprawdzenie ilości posiadanych nawozów, czy innych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji roślin. Warto uzupełnić swoje zapasy, aby w późniejszych tygodniach skupić się tylko na pracach przy roślinach.

Pierwsze prace w przydomowym ogrodzie, który budzi się po zimie, warto rozpocząć od sprawdzenia stanu drzew oraz krzewów. Gdy zrobi się już cieplej, a długotrwałe prognozy pogody nie będą zapowiadały ochłodzenia i przymrozków można powoli zaczynać przycinanie połamanych gałęzi lub innych uszkodzeń tych roślin. Warto powoli zabrać się za zdejmowanie osłon, które miały chronić rośliny przed chłodem i mrozami. Zbyt długie opóźnianie tej czynności może przynieść im więcej szkód niż pożytku, ponieważ cieplejsza pogoda i słońce mogą doprowadzić do poparzeń roślin. W konsekwencji mogą pojawić się na nich również choroby grzybicze.

Początek wiosny to również właściwy czas na przejrzenie zimujących w garażu lub innych miejscach bulw, cebul i kłączy roślin. Jeżeli któreś z nich zostały zaatakowane przez szkodniki lub gniją, to należy je wyrzucić.

Jakie krzewy owocowe możesz sadzić na wiosnę?

Pod koniec marca można już spokojnie przejść do sadzenia roślin. Jest to właściwy czas na krzewy owocowe, które ze względu na niską odporność na mrozy nie mogły zostać posadzone w ogrodzie na jesień. Zaliczyć do nich można m.in. maliny, porzeczki, agresty, aronie, borówki, żurawinę oraz inne krzewy.

Przy ich sadzeniu ważne jest pamiętanie o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy sadzonkami, a także wystarczająco głębokich dołach. Najlepiej jest je kopać na głębokość około 60 cm. Ziemię, którą użyjesz do podsypania rośliny, warto wymieszać (pół na pół) z kompostem.

Na przełomie marca i kwietnia możesz natomiast zająć się sadzeniem drzew owocowych (śliwy, moreli, brzoskwini) oraz kwiatami.

Dodaj komentarz