Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Aby rośliny doniczkowe doskonale się prezentowały i stanowiły piękną kompozycję na parapetach czy stojakach z kwiatami, konieczne jest nie tylko ich regularne podlewanie i nawożenie, ale również przesadzanie. Po raz pierwszy należy to zrobić niedługo po zakupie, kolejne przesadzanie jest uzależnione od tempa wzrostu rośliny oraz od indywidualnych potrzeb każdego gatunku. Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe, aby dobrze rosły i właściwie się rozwijały?

Przesadzanie kwiatów doniczkowych to ważny element ich pielęgnacji. Nowa warstwa podłoża pozwala na lepsze rozwijanie systemu korzeniowego, a także naziemnej masy zielonej. W uprawie doniczkowej rośliny często mają ograniczony dostęp do składników odżywczych, a co za tym idzie – mogą mieć problemy z prawidłowym rozwojem. Ważnym sygnałem do zmiany doniczki na większą jest przerost korzeni lub ich wystawanie przez otwory w dnie. W takich warunkach roślina nie ma już możliwości pełnego wykorzystania korzeni do pobierania składników pokarmowych.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe – jaka pora jest odpowiednia?

Najlepszym czasem na przesadzanie kwiatów doniczkowych jest koniec zimy i wiosna. Zmiana doniczki i podłoża w okresie od lutego do maja gwarantuje, że roślina szybko wybudzi się z zimowego snu i rozpocznie intensywną wegetację. Przesadzanie roślin w zimie nie jest najlepszym pomysłem – znajdują się wtedy w fazie uśpienia i nie wykorzystają w pełni możliwości, jakie daje nowe podłoże. Wskazówką do przesadzenia roślin na wiosnę powinny być pożółkłe liście, zbyt wiele odrostów, rośliny, które nie mieszczą się w doniczkach lub takie, które od pewnego czasu przestały rosnąć. Te ostatnie szybko nabiorą wigoru i w nowych, większych doniczkach zaczną rozwijać się w błyskawicznym tempie.

Jak często przesadzać kwiaty doniczkowe?

Oprócz terminu przesadzania kwiatów, bardzo istotna jest również częstotliwość tego zabiegu. Zarówno zbyt rzadkie, jak i za częste przesadzanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Kwiaty młode, które mają dużą siłę wzrostu, warto przesadzać co roku na wiosnę. Starsze kwiaty można przesadzać co 2-3 lata. Jeśli natomiast rośliny są mocno rozrośnięte, duże, umieszczone w sporych donicach, nie trzeba przesadzać ich wcale. Wystarczy dosypać nieco podłoża na wierzch lub wymienić jego górną warstwę.

Przesadzanie roślin doniczkowych zimą

Choć kwiaty doniczkowe należy przesadzać w okresie wiosennym, nie zawsze jest to możliwe. Dotyczy to kwiatów kupowanych zimą, które powinny być przesadzone tuż po zakupie. Większość roślin dostępnych w sklepach jest bowiem umieszczonych w specjalnym, torfowym podłożu. To dobre rozwiązanie na czas przebywania w magazynie czy w sklepie, ale nie nadaje się do długoterminowej uprawy. Kwiaty kupione zimą powinny więc być w krótkim czasie po zakupie przesadzone. Nie należy jednak robić tego od razu – rośliny powinny mieć czas na aklimatyzację, przystosowanie się do nowych warunków, jakie panują w domu lub mieszkaniu. Najlepsza pora na przesadzenie kwiatów kupionych w zimie to kilka dni po zakupie.

Dodaj komentarz