Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

Doskonałym urozmaiceniem ogrodu może być oczko wodne. Decydując się na jego obecność w ogrodzie, należy zadbać o odpowiednią roślinność. Pozwoli ona na stworzenie wyjątkowej aranżacji, sprawi, że otoczenie oczka będzie prezentowało się naprawdę doskonale.

Jaką rolę pełnią rośliny w oczku wodnym?

Wiele osób sądzi, że rośliny w oczku wodnym pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną. Tymczasem okazuje się, że mają one zdecydowanie więcej zadań do spełnienia. Ich zadaniem jest:

  • natlenianie wody;
  • wytworzenie równowagi biologicznej;
  • oczyszczanie wody;
  • stanowienie schronienia dla zwierząt wodnych.

Z ich pomocą można również zamaskować niedoskonałości linii brzegowej, tworząc estetyczną aranżację.

Hiacynt wodny – roślina doskonale oczyszczająca wodę

Szukając roślin, które naprawdę dobrze radzą sobie z oczyszczaniem wody, warto pamiętać o hiacyncie wodnym. Plusem tej rośliny jest to, że jest ona naprawdę łatwa w uprawie, a jednocześnie niezwykle dekoracyjna. Przez cały sezon zachwyca mięsistymi liśćmi w intensywnie zielonym kolorze. Kiedy robi się naprawdę ciepło, pokrywa się pięknymi fioletowymi kwiatami, które są bardzo podobne do wiosennych hiacyntów. Elementem dekoracyjnym hiacynta wodnego są również korzenie, które – podobnie jak kwiaty – mają fioletowe zabarwienie. Wprowadzając tą roślinę do oczka wodnego, nie trzeba martwić się niekontrolowanym rozrostem glonów.

Czym charakteryzuje się rogatek sztywny?

Rośliną pływającą, która doskonale urozmaici ekosystem oczka wodnego jest również rogatek sztywny. Ci, którzy mają oczko wodne już jakiś czas i interesują się tym, jak o nie dbać z pewnością kojarzą tą roślinę z niszczeniem glonów – radzi sobie ona z tym doskonale. Do tego świetnie natlenia wodę. Jest lubiana również przez narybek i drobne zwierzęta wodne, które bardzo chętnie się w niej chowają. Rogatek jest naprawdę łatwy w uprawie, nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Doskonale znosi zimę – sprawdzi się nawet w oczku, które zamarza.

Czym charakteryzuje się azolla karolińska?

Ci, którzy szukają roślin rozrastających się na powierzchni mogą zdecydować się na azollę karolińską. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w małych oczkach, w przypadku których można bez problemu kontrolować jej rozrost. Należy jednak pamiętać, że jest ona traktowana jak roślina jednoroczna. Zdarza się, że przetrwa zimę w postaci zarodników, ale nie jest to regułą. Alternatywą dla niej jest salwinia uszkowata.

Wybór roślin do oczka wodnego jest naprawdę ogromny. Te wymienione to oczywiście jedynie niewielka część tego, na co można się zdecydować, chcąc cieszyć się pięknie zaaranżowanym oczkiem wodnym.

 

Dodaj komentarz