Jakie kwiaty na balkon?

Jakie kwiaty na balkon?

Kiedy zbliża się lato, większość właściciel balkonów decyduje się udekorować je kwiatami. Wybór roślin, które świetnie sprawdzają się w tej roli jest naprawdę ogromny. W związku z tym można mieć problem z podjęciem decyzji, na co postawić. Jakie kwiaty na balkon nadają się naprawdę bardzo dobrze? Które sprawią, że będziemy cieszyć nasze oczy aż do jesieni?

Co wziąć pod uwagę, wybierając kwiaty na balkon?

Aby cieszyć się pięknymi roślinami przez całe lato, należy pamiętać o tym, aby postawić na rośliny dopasowane przede wszystkim do stopnia nasłonecznienia. W dużej mierze zależy ono od strony świata, w którą skierowany jest balkon. Warto pamiętać, że jedne rośliny udają się zdecydowanie lepiej przy ekspozycji południowej, inne będą dobrze czuły się wtedy, kiedy balkon skierowany jest na zachód. Trudno znaleźć takie kwiaty balkonowe, które będą dobrze rosły zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. Dlatego nigdy nie należy kupować ich przypadkowo.

Jakie kwiaty sprawdzą się w przypadku balkonu o ekspozycji południowej?

Jeśli Twój balkon ma ekspozycję południową, pamiętaj, że świetnie będą na nim czuły się wszystkie rośliny lubiące słońce. Śmiało możesz postawić na te charakteryzujące się naprawdę bujnym wzrostem. Do tych, które sprawdzą się naprawdę dobrze zalicza się:

  • lewkonie;
  • groszek pachnący;
  • astry;
  • dalie;
  • lwie paszcze.

Musisz pamiętać, aby naprawdę regularnie i obficie je podlewać. Tym, co pomoże Ci w uprawie są również odpowiednie doniczki. Wystrzegaj się tym w ciemnych kolorach. Będą one bowiem mocno się nagrzewać, co będzie sprzyjać wysychaniu ziemi. Świetnie sprawdzają się wszystkie modele gliniane.

Jakie rośliny można wybrać na balkon o ekspozycji północnej?

Balkon położony od strony północnej charakteryzuje się znacznie większym zacieniem. Jego aranżacja jest więc nieco trudniejsza. O ile w przypadku nadmiernego nasłonecznienia możesz rośliny osłonić, sięgając na przykład po parasol, o tyle z brakiem słońca nie da się zrobić nic. Na szczęście nie brakuje roślin, które naprawdę dobrze znoszą cień. Zalicza się do nich między innymi:

  • lawendę;
  • begonię bulwiastą;
  • lobelię przylądkową.

W powodzeniem możesz również sięgnąć po zioła. Ekspozycję północną lubi między innymi kolendra, która jest świetnym dodatkiem do wszystkich potraw kuchni azjatyckiej.

Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie o wschodniej ekspozycji?

Balkon o wschodniej ekspozycji to naprawdę duże możliwości aranżacyjne. Z powodzeniem można w jego przypadku sięgnąć po tak popularne w sezonie letnim surfinie i petunie. Świetnie będą czuły się na nim również oleandry, które zaliczane są do jednych z bardziej eleganckich roślin.

 

Dodaj komentarz