Zima to bezlitosna pora roku, która potrafi zniszczyć wiele pięknych roślin. Jeśli jednak na bieżąco będziemy śledzić prognozy pogody, możemy w porę je ochronić i zabezpieczyć przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Wbrew pozorom nie wszystkie rosnące w naszym ogrodzie krzewy i drzewa będą w stanie samodzielnie poradzić sobie w tym trudnym okresie. Na szczególną uwagę zasługują drzewka owocowe – zwłaszcza pestkowce, którym trudno jest przetrwać zimę. Kiedy i w jaki sposób należy je zabezpieczać przed mrozami? Sprawdzamy!
Jakie drzewka owocowe są najbardziej podatne na zniszczenia w zimę?
Zapowiedź pierwszych, zimowych przymrozków niepokoi wiele osób, które wkładają całe serce w swój ogród. Wynika to ze strachu przed ewentualnymi szkodami, jakie może zrobić zima. Szczególnie podatne na działanie niskich temperatur są pestkowe drzewka owocowe, które są dość delikatne i wrażliwe. Należą do nich wiśnie, morele, brzoskwinie, nektarynki oraz czereśnie.
Nie wszystkie gatunki drzewek owocowych są jednak podatne na niskie temperatury. Niektóre z odmian – np. wiśnie syberyjskie – są na to uodpornione. W większości ogrodów znajdują się jednak rośliny, które nie posiadają takich dobrych cech. Ważne jest zatem ich odpowiednie zabezpieczenie – jest to szczególnie ważne w przypadku drzewek posadzonych jesienią.
Jak zabezpieczyć owocowe drzewka przed mrozem?
Nowo posadzone drzewka owocowe wymagają szczególnej uwagi przed zimą. Aby nie narazić je na zniszczenia, powinno się je odpowiednio zabezpieczyć. Wbrew pozorom dotyczy to ich korzeni, pnia, a także korony. Każdą część zabezpiecza się w nieco inny sposób.
Jeżeli chodzi o korzenie to znanym i sprawdzonym sposobem jest usypanie kopczyka, którego wysokość nie przekroczy 30 cm. Takie zabezpieczenie możesz wykonać z różnych materiałów. Najczęstszy wybór to: kompost, trociny, ściółka ze słomy, a nawet kamienie. W kopczyku dobrze jest dodatkowo umieścić trutkę na gryzonie, ponieważ w zimę jest to ich ulubione miejsce do zimowania (a przy okazji niszczą one wtedy drzewka).
Jeżeli chodzi o pień drzewek owocowych, to warto okryć je specjalną wikliną, agrowłókniną, papierem falistym, słomą lub matą trzcinową. Opcjonalnie można do tego wykorzystać zużyte koce, worki jutowe, a nawet starą i niepotrzebną pościel. Nie należy jednak zbyt szczelnie okrywać roślin. Zbyt szczelne okrycie ogranicza swobodę cyrkulacji powietrza, a to z kolei prowadzi do namnażania się grzybów na pniu. Wśród metod zabezpieczenia pnia przed mrozem dość często można spotkać się z bieleniem drzew. Zabieg ten wykonuje się w grudniu, a jeżeli deszcze zmyją wapno, wówczas należy powtórzyć malowanie w lutym.
Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu korony drzew. Najwygodniej będzie do tego użyć specjalnych kapturów ochronnych lub rękawów ochronnych. Powinieneś przy tym pamiętać o regularnym usuwaniu z nich śniegu. W przeciwnym razie jego ciężar może połamać gałęzie drzew.