Jak zmieścić łóżko w małym mieszkaniu?

Choć mamy do wyboru coraz więcej wygodnych kanap i sof, to nic nie zapewnia tak efektywnego wypoczynku jak łóżko z dobrze dobranym materacem. Bywa jednak, że metraż stoi na przeszkodzie naszej wygodzie. Jak temu zdradzić i zmieścić łóżko w małym mieszkaniu?

Łóżko rozkładane

Jednym z najlepszych sposobów na wpasowanie łóżka w przestrzeń w niewielkim mieszkaniu jest wmontowanie go w ścianę lub meble.

Łóżko rozkładane pionowe

Jeśli zdecydujemy się na łóżko składane pionowo, możemy zamontować je na dwa sposoby:

  • w ścianie,
  • w meblach.

Łóżko wmontowane w ścianę złożone – po prostu się z nią scali i schowa wraz z materacem i pościelą. Podobnie zresztą będzie w przypadku łóżek składanych do mebli. Tutaj jednak po złożeniu łóżko zazwyczaj imituje na przykład drzwi szafy lub garderoby.

Łóżko rozkładane poziome

Łóżko poziome zazwyczaj ukrywać będziemy w zabudowie lub meblach. Jak to zrobić?

Jeśli zdecydujemy się na zabudowę, to łóżko najpewniej umieścimy na poziomie podłogi. Nad nim zbudować możemy niską wysepkę, dzięki której dodatkowo wydzielimy łatwo z pomieszczenia miejsce na jadalnię, biuro lub inną przestrzeń odpowiadającą naszym preferencjom.

Często jednak możemy zakupić po prostu zestaw mebli, pod którymi ukryte będzie rozsuwane łóżko. Rozwiazanie to jednak sprawdzi się przede wszystkim w przypadku łóżek pojedynczych. Jest to także znakomite wyjście jeśli do mieszkanka wpasować musimy łóżko dla dziecka lub młodzieży.

Łóżko na antresoli

Kolejnym świetnym pomysłem jest umieszczenie łóżka na tak zwanej antresoli. Rozwiazanie to sprawdzi się szczególnie tam, gdzie choć metraż jest niewielki, to wysokość mieszkania całkiem pokaźna. Antresola w swojej najbardziej klasycznej wersji stanowi bowiem swego rodzaju półpiętro nadbudowane nad podstawową powierzchnią mieszkania.

Dobudowana antresola

Najbardziej solidną konstrukcję stanowi antresola dobudowana nad mieszkaniem. To niemal pełnoprawny pokoik, lecz oczywiście zazwyczaj sporo niższy niż standardowe pomieszczenie. Bez problemu zmieścimy tam łóżko z materacem, a nawet szafki na przydatne do snu drobiazgi lub niewielki regał na książki.

Antresola meblowa

Jeśli nie chcemy na stałe ingerować w wygląd i rozkład mieszkania, to dobrym pomysłem będzie zakup antresoli meblowej. Stanowi ona zazwyczaj zestaw mebli, nad którymi umieszczone zostało miejsce na materac. Dostaniemy się do niego po drabince lub schodkach.

Pod taką antresolą spodziewać się zazwyczaj możemy szaf, regałów, a nawet biurka.

Jest więc wiele sposobów na to, by zmieścić łóżko w małym mieszkaniu. Przy odrobinie kreatywności możemy spać wygodnie nawet na małym metrażu.

Dodaj komentarz