Style industrialny oraz loftowy w dalszym ciągu są bardzo popularne. Mają także wiele wspólnych elementów. Przede wszystkim sam wygląd wnętrza. Istotne są przestronność, wysoki sufit, w zasadzie przestrzeń otwarta. Doskonale pasują tutaj duże okna, przez które do pomieszczenia wpada duża ilość światła. Jednak te dwa style, z uwagi na cechy wspólne, bywają ze sobą mylone.
Styl industrialny – ogólna charakterystyka
Mieszkania w stylu industrialnym to przestrzenie, w których historia jest żywa. Przede wszystkich ta, która nawiązuje do początków tego rodzaju mieszkań, które pierwotnie tworzone były w opuszczonych halach fabrycznych. Także dzisiaj istotne są nagie, surowe materiały, jak beton, czy cegła. Industrialnym łączy się z praktycznością i minimalizmem. Jest tutaj niewiele miejsca na dekoracje, nawet klosze na lampę mogą stanowić przesadę. Ceni się meble proste, wykonane z materiałów takich, jak drewno lub stal. Dodatek mogą stanowić plakaty nawiązujące do fabryk, które przedstawiają na przykład narzędzia, czy maszyny. Często spotykane kolory to miedziany, bordowy lub szary.
Styl loftowy – główne cechy
Podobnie jak w stylu industrialnym, także tutaj spotyka się materiały surowe, jednak nie są obowiązkowe. Wspólnym mianownikiem jest także rodzaj mebli – prostota połączona z drewnem i stalą. Tutaj także jest ważne praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Istotna jest także solidność poszczególnych elementów. Często spotykane są różnego typu lampy wiszące, jak też stojące. Odpowiednie oświetlenie to istotny element obu stylów.
Jakie są różnice pomiędzy stylem industrialnym a loftowym?
Przede wszystkim sam sposób wykończenia przestrzeni. W loftach spotkać można surowe materiały, takie jak beton, jednak często są one pomalowane, w celu stworzenia wnętrza bardziej udekorowanego, które odcina się od przestrzeni fabrycznych. Tak na prawdę styl loftowy to bardziej “udomowiona” wersja stylu industrialnego. Spotkać można tutaj wiele podobieństw. Jednak wnętrza industrialne są bardziej surowe i o wiele bardziej minimalistyczne, w myśl swoich początków, które sięgają czasów recesji. W przypadku mieszkań loftowych są one zaadaptowane trochę bardziej pod kątem wygody, wprowadzenia unowocześnień, subtelnego wykończenia poszczególnych powierzchni. Brak tutaj także dużej liczby odniesień, które na myśl przywodzą opuszczone fabryki. To przekłada się na zastosowanie oświetlenia w innym, niż w stylu industrialnym designie. Częściej także, w celu ożywienia przestrzeni, wykorzystuje się różnego typu barwy pastelowe.