Jak zadbać o ogród zimą mając w nim krzewy ozdobne?

Wbrew pozorom zima w ogrodzie nie jest martwym okresem, w którym wszelkie prace przy roślinach zostały zawieszone. To czas, w którym można przygotować się na nadejście wyczekiwanej wiosny. Zakres wykonywanych prac może dotyczyć nie tylko kontrolowania zabezpieczeń roślin przed mrozem, czy usuwania śniegu. To również odpowiedni moment na przygotowanie się do zmiany aranżacji ogrodu. W tym czasie możesz także przycinać krzewy ozdobne, czy też konserwować i czyścić sprzęt ogrodniczy.

Kontrola roślin to podstawa

Zimą, gdy występują intensywne mrozy i sypie śnieg, nasze rośliny narażone są na szczególne niebezpieczeństwo. Aby przetrwały ten okres, należy jeszcze przed jego nadejściem odpowiednio je zabezpieczyć. Nie należy jednak na tym poprzestawać. Równie ważna jest w tym zakresie kontrola stanu osłon roślin.

Równie ważne jest tu reagowanie na zmieniające się warunki pogodowe. W przypadku zapowiedzi srogich mrozów warto dodatkowo osłonić przed nim rośliny. Gdy jednak nadchodzi odwilż, dobrze jest częściowo je odsłonić, aby rośliny nie zaczęły gnić.

Odśnieżaj z głową

Intensywne opady śniegu to konieczność odśnieżania podjazdu oraz kostki ułożonej wokół domu. Wówczas zgarnięty przez nas śnieg trafia z reguły na jedną wielką górkę, która często znajduje się na trawniku. Nie jest to jednak dla niego dobre, ponieważ jego nadmiar może przyczynić się do gnicia trawnika, pojawiania się na nim pleśni, a nawet grzyba. Równie ważne jest niedeptanie trawy, które przynosi ten sam efekt.

Krzewy ozdobne i drzewa – jak pomóc im przetrwać zimę?

Zimowa pielęgnacja ogrodu to również pamiętanie o krzewach i drzewach. Jeśli opady śniegu były na tyle intensywne, że zalega na nich śnieg, wówczas należy się go pozbyć. W przypadku iglaków dobrze jest je owinąć sznurkiem, aby mokry i ciężki śnieg nie połamał pędów i gałęzi. Niewielkie krzewy ozdobne, które są szczególnie wrażliwe na zimno i ciężar powinny zostać niezwłocznie odsłonięte i odpowiednio zabezpieczone.

O tej porze roku można również wykonać część zabiegów ochronnych. Należeć do nich będzie malowanie pni drzew specjalną, białą emulsją lub wapnem ogrodniczym, które uchroni je przed wahaniami temperatur.

Pozostałe rośliny

Wbrew pozorom zimą również należy podlewać niektóre rośliny. Jeśli więc w pomieszczeniach domu zimujesz np. pelargonie, to trzeba pamiętać o ich podlewaniu raz na 3-4 tygodnie. Dobrze jest równie sprawdzać co jakiś czas stan cebul i bulw innych roślin, które również przechowujesz. W przypadku ich uszkodzeń lub chorób niezwłocznie się ich pozbądź, ponieważ stanowią źródło zakażenia dla innych roślin.

Dodaj komentarz