Jak zadbać o ogród zimą – jak zabezpieczyć krzewy ozdobne?

Posiadanie pięknego i bogatego w roślinność ogrodu, wymaga od nas wielu obowiązków. Oprócz codziennych czynności, które wykonujemy w cieplejsze dni takich jak koszenie trawy czy podlewanie, nie możemy zapominać o zabezpieczaniu roślinności. Odpowiednia pielęgnacja oraz ochronna roślin to gwarancja pięknego miejsca do wypoczynku w ciepłe dni. Naszej uwagi przed zimną, może potrzebować cały ogród, lecz wróćmy przede wszystkim uwagę na takie rośliny jak krzewy ozdobne.

Kiedy zacząć okrywać krzewy ozdobne na zimę?

Przyjmuje się, że właściwe zabezpieczenie roślin to takie wykonane podczas pierwszych przymrozków. Warto poczekać, aż górna warstwa gleby lekko przymarznie, a temperatura powietrza będzie się utrzymywać na poziomie ok. -5 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że zbyt wczesne okrycie roślin prowadzi do osłabienia naturalnego przechodzenia w stan spoczynku, a nawet może doprowadzić do przegnicia rośliny. Nienajlepszym pomysłem jest okrywanie roślin folią, gdyż nie przepuszcza ona powietrza.

Jak zabezpieczyć rośliny?

Pierwszym krokiem jest dokładne zabezpieczenie korzeni wraz z dolną częścią łodyg. Możemy obficie obsypać dół rośliny korą, trocinami lub torfem na wysokość ok. 30 – 40 centymetrów. Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie korony. W tym celu możemy okryć ją np. agrowłókniną lub wykonanym ze słomy chochołem. Warto jednak pamiętać, że nie możemy związać rośliny zbyt ciasno. Powinny mieć one dostęp do świeżego powietrza, dzięki temu zostaną ochronione przed obumarciem.

Jak zadbać o trawnik przed zimą?

Bardzo ważnym zabiegiem, który należy regularnie wykonywać jest grabienie i usuwanie liści z trawy. Pozostawione odpady zielone na trawniku, będą gnić, a także powodować żółknięcie trawy pod warstwą liści i śniegu. Jeśli październik lub listopad są wciąż ciepłe, możemy dodatkowo skosić trawnik. Należy pamiętać, że długie źdźbła trawy pozostawione na zimę, szczególnie ułatwiają rozwój tak zwanej pleśni śniegowej. Dlatego warto skorzystać z cieplejszych dni, w celu dodatkowego skrócenia trawy. Dodatkowym zabezpieczeniem jest stosowanie specjalistycznego nawozu jesiennego, który zawiera podwyższoną zawartość fosforu i potasu, a bardzo małą ilość azotu.

Podsumowanie

Dbanie o ogród jest niezmiernie ważne, aby utrzymać jego zdrowy i ładny wygląd. Nie należy zapominać również o dokładnym i odpowiednim zabezpieczeniu naszej roślinności na zimę. Dzięki temu nasze krzewy ozdobne będą zachowywać piękny wygląd oraz będą zdrowe. Dlatego korzystając z powyższych wskazówek, jesteśmy w stanie ochronić nasz ogród przed niskimi temperaturami.

Dodaj komentarz