Jak sadzić pomidory w doniczkach?

Posiadanie własnych warzyw i owoców to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czysta przyjemność i satysfakcja. Nie trzeba mieć ogrodu czy działki, czasami wystarczy mieć balkon, żeby cieszyć się nawet niewielkim warzywniakiem. Pomidory to idealny gatunek do posadzenia w doniczce. Jak to robić?

Jakie pomidory sadzić w doniczkach?

Praktycznie każdy gatunek pomidora jest dobry, żeby go posadzić w doniczce. Jeśli jednak planuje się uprawę na balkonie, warto poszukać odmiany, która nie będzie rosła wysoka. Jedną z nich jest na przykład Vilma. Krzaczki rosną niewysokie, wystarczy niewielki patyk wbity w ziemię i kawałek sznurka do zabezpieczenia rośliny przed przechylaniem. Posadzenie wysokiej odmiany może być problematyczne w uprawie.

Jak posadzić pomidory w doniczce?

Można kupić gotowe sadzonki, ale prawdopodobnie będą to wysokie odmiany idealne do szklarni czy ogrodu. Jeśli miejscem uprawy ma być balkon, lepiej wybrać niskie gatunki.

Największą przyjemność może niektórym sprawić sadzenie pomidorów od nasion. Należy przygotować rozsadniki, czyli małe doniczki, które należy wypełnić ziemią odpowiednią do uprawy warzyw. W każdej doniczce należy zrobić niewielki dołek, umieścić w nim jedno nasiono, następnie lekko przysypać ziemią. Podlewanie jest zależne od potrzeb, ale ziemia powinna być stale wilgotna. W ciągu kilku dni (czasami kilkunastu) nasiona zaczną kiełkować, a na powierzchni ziemi zaczną pojawiać się pierwsze roślinki.

Przesadzanie pomidorów do doniczek

Niezależnie od tego, czy sadzonki będą kupione, czy wyhodowane samodzielnie, odpowiednim czasem na przesadzenie ich do docelowych doniczek, będzie maj. Należy mieć pewność, że na dworze nie będzie już przymrozków, nawet jeśli miałyby wystąpić tylko w nocy. Można też aklimatyzować rośliny wystawiając je na zewnątrz w dzień i chowając do wnętrza, jeśli temperatury miałyby spaść poniżej zera.

Docelowe doniczki należy wypełnić ziemią odpowiednią do uprawy warzyw. Następnie należy zrobić w glebie otwory takiej wielkości, aby zmieścić w nich sadzonki pomidorów wraz z bryłami ziemi z rozsadników.

Należy pamiętać o odpowiednich odległościach między sadzonkami, aby rośliny miały dużo miejsca na rozrost. Warto od razu umieścić w doniczkach tyczki, do których w razie potrzeby będzie się przywiązywać pomidory.

Jak dbać o pomidory w doniczkach?

Pomidory powinny być wystawione na działanie bezpośredniego słońca przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Nawet południowe słońce nie będzie im straszne. Dlatego należy znaleźć im takie miejsce, żeby nie stały wciąż w cieniu.

Powinno się je podlewać obficie, dlatego warto zaopatrzyć się w doniczki ze zbiornikiem, dzięki czemu nawet w upalne dni będą mieć stały dostęp do wody.

Sadzenie pomidorów nie jest skomplikowane i warto zainteresować się ich uprawą. Satysfakcja i świeże warzywa gwarantowane.

Dodaj komentarz